Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat kolbuszowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 103 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 58 a 152 zł/m² (22 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. podkarpackie stan na

Sprawdź działkę — powiat kolbuszowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat kolbuszowski (3 lata) 103 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat kolbuszowski (3 lata) — mediana 103 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Kolbuszowa (2026-08-24)

Uchwała nr XXXIV/374/26 Rady Miejskiej w Kolbuszowej z dnia 15 lipca 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Kolbuszowa

W powiecie kolbuszowskim plan ogólny ma 1 gmina z 6 — to 17%, a planów miejscowych widzę 101.
Gminy z planem ogólnym
1 z 6 gmin w obszarze
Plany miejscowe
101 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie kolbuszowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 103 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 58 a 152 zł/m² (22 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego
103 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
Typowy przedział cen od
58 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
152 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
22 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Energia budynków

W powiecie kolbuszowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 038 świadectw).
Mediana EP
86 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 038 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
6 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie kolbuszowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 438 spraw budowlanych, w tym 316 spraw o dom jednorodzinny — o 7,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
316 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
438 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
432 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie kolbuszowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 72 projekty, w tym 34 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
72 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie kolbuszowskim
Inwestycje
34 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
30 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
8 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
92,6 mln zł z 50 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie kolbuszowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 48 projektów, w tym 30 w całości w powiecie kolbuszowskim: 62,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 12 projektów, w tym 12 w całości w powiecie kolbuszowskim: 17,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 8 projektów, w tym 7 w całości w powiecie kolbuszowskim: 1,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie kolbuszowskim: 11,3 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie kolbuszowskim bezrobocie to 8,9% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 418 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
8,9 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 418 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
7 718 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
7 948 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie kolbuszowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 533 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
533 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
57 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 65,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat kolbuszowski Język polski: wynik 65,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 57,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat kolbuszowski Matematyka: wynik 57,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat kolbuszowski Język angielski: wynik 72,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie kolbuszowskim najlepsza pozycja to 43. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (49,6 %, 2021 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
114 z 243 powiatów w kraju · 3. z 13 powiatów w województwie — −1,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
80 z 258 powiatów w kraju · 5. z 15 powiatów w województwie — 2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
43 z 380 powiatów w kraju · 4. z 25 powiatów w województwie — 49,6 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
193 z 193 powiatów w kraju · 15. z 15 powiatów w województwie — 1,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie kolbuszowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 80 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-24.
Akty planistyczne
80 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie kolbuszowskim ma plan ogólny?
W powiecie kolbuszowskim plan ogólny ma 1 gmina z 6 — to 17%, a planów miejscowych widzę 101.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie kolbuszowskim?
W powiecie kolbuszowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 103 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 58 a 152 zł/m² (22 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie kolbuszowskim?
W powiecie kolbuszowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie kolbuszowskim?
W powiecie kolbuszowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 438 spraw budowlanych, w tym 316 spraw o dom jednorodzinny — o 7,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie kolbuszowskim?
W powiecie kolbuszowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 038 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie kolbuszowskim?
W powiecie kolbuszowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 80 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-24.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.