Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Niwiska

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 81 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 85 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat kolbuszowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Niwiska

Granice: Gmina Niwiska
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Niwiska. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat kolbuszowski (3 lata) 103 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat kolbuszowski (3 lata) — mediana 103 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Niwiska planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 9.
Plany miejscowe
9 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,5 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat kolbuszowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Niwiska mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kolbuszowski) to 103 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 58 a 152 zł/m² (22 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
103 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat kolbuszowski)
Typowy przedział cen od, powiat
58 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kolbuszowski)
Typowy przedział cen do, powiat
152 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kolbuszowski)
Transakcje, powiat
22 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat kolbuszowski)

Energia budynków

W gminie Niwiska mediana EP ze świadectw energetycznych to 81 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 85 świadectw).
Mediana EP
81 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
85 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Niwiska w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 58 spraw budowlanych, w tym 38 spraw o dom jednorodzinny — o 31,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
38 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
58 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
58 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Niwiska dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 3 projekty, w tym 1 inwestycję.
Projekty unijne 2021–2027
3 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Niwiska
Inwestycje
1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
11,3 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Niwiska

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Niwiska: 11,3 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Niwiska ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +4,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 66 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
65,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
4,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
76 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Niwiska ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,8% powierzchni gminy, a 33,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Niwiska W gminie Niwiska ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,8% powierzchni gminy, a 33,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
33 % 31 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
94 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Niwiska uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 44 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
58,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,7%
Zdających
44 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
50,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
71,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
6 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 66,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Niwiska Język polski: wynik 66,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 50,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Niwiska Matematyka: wynik 50,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 71,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Niwiska Język angielski: wynik 71,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Niwiska podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 235 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (244 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,3 mln zł przy dochodach 46,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
235 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 244 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
14,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,1%
Podatek od środków transportowych
23 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
46,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
42,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
4,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
6,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Niwiska najlepsza pozycja to 374. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (4,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
374 z 2 451 gmin w kraju · 11. z 156 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 4,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
869 z 2 479 gmin w kraju · 51. z 160 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 2,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
2 020 z 2 301 gmin w kraju · 126. z 160 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — 0,5 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Niwiska w dziennikach urzędowych ogłoszono 8 aktów planistycznych, ostatni 2022-11-25.
Akty planistyczne
8 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Niwiska ma plan ogólny?
W gminie Niwiska planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 9.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Niwiska?
W gminie Niwiska mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kolbuszowski) to 103 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 58 a 152 zł/m² (22 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Niwiska?
W gminie Niwiska w roku 2025 oddano do użytku 2,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Niwiska?
W gminie Niwiska w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 58 spraw budowlanych, w tym 38 spraw o dom jednorodzinny — o 31,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Niwiska?
W gminie Niwiska mediana EP ze świadectw energetycznych to 81 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 85 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Niwiska?
W gminie Niwiska w dziennikach urzędowych ogłoszono 8 aktów planistycznych, ostatni 2022-11-25.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.