Gmina Cmolas
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 68 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 110 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat kolbuszowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Cmolas planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.- Plany miejscowe
- 24 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 1,5 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat kolbuszowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Cmolas mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kolbuszowski) to 103 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 58 a 152 zł/m² (22 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 103 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat kolbuszowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 58 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kolbuszowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 152 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kolbuszowski)
- Transakcje, powiat
- 22 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat kolbuszowski)
Energia budynków
W gminie Cmolas mediana EP ze świadectw energetycznych to 68 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 110 świadectw).- Mediana EP
- 68 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 110 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Cmolas w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 54 sprawy budowlane, w tym 37 spraw o dom jednorodzinny — o 27,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 37 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 54 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 54 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Cmolas dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 8 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Cmolas
- Inwestycje
- 8 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 18 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Cmolas
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 10 projektów, w tym 8 w całości w gminie Cmolas: 18,0 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Cmolas ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +1,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 59 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 59,1 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 1,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,5 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 73 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Cmolas ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,6% powierzchni gminy, a 29,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 9,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 29,4 % 40 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 136 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Cmolas uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 74 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 62 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,7%
- Zdających
- 74 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 67,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 56,2 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 67,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Cmolas podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 253 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (244 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 657 tys. zł przy dochodach 62,3 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 253 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 244 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 16,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,1%
- Podatek od środków transportowych
- 19 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 62,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 63 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -657 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 4,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Cmolas najlepsza pozycja to 661. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (1,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 661 z 2 451 gmin w kraju · 26. z 156 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 033 z 2 479 gmin w kraju · 67. z 160 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 2,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 836 z 2 301 gmin w kraju · 98. z 160 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 1,5 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Cmolas w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2019-11-26.- Akty planistyczne
- 11 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XI/73/19 Rady Gminy w Cmolasie z dnia 30 października 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w Cmolasie
- · plan miejscowy · Uchwała nr II/6/18 Rady Gminy w Cmolasie z dnia 6 grudnia 2018 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w Cmolasie
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXI/204/17 Rady Gminy w Cmolasie z dnia 5 października 2017 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu kościoła wraz z obiektami towarzyszącymi w Ostrowach Tuszowskich
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.153.2017 Wojewody Podkarpackiego z dnia 3 sierpnia 2017 r. W sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr XXIX/192/2017 Rada Gminy Cmolas z dnia 27 czerwca 2017 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu kościoła wraz z obiektami towarzyszącymi w Ostrowach Tuszowskich.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/164/17 Rady Gminy w Cmolasie z dnia 26 stycznia 2017 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Cmolas.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIV/157/16 Rady Gminy w Cmolasie z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu eksploatacji piasku w Ostrowach Tuszowskich
- · plan miejscowy · Uchwała nr VI/31/15 Rady Gminy w Cmolasie z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w Cmolasie
- · plan miejscowy · Uchwała nr VI/30/15 Rady Gminy w Cmolasie z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nr 2/2014 terenu w Ostrowach Tuszowskich
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIX/275/14 Rady Gminy w Cmolasie z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nr 1/2014 w Cmolasie
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVI/179/13 Rady Gminy w Cmolasie z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu eksploatacji piasku w Ostrowach Tuszowskich
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Cmolas ma plan ogólny?
- W gminie Cmolas planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Cmolas?
- W gminie Cmolas mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kolbuszowski) to 103 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 58 a 152 zł/m² (22 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Cmolas?
- W gminie Cmolas w roku 2025 oddano do użytku 2,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Cmolas?
- W gminie Cmolas w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 54 sprawy budowlane, w tym 37 spraw o dom jednorodzinny — o 27,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Cmolas?
- W gminie Cmolas mediana EP ze świadectw energetycznych to 68 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 110 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Cmolas?
- W gminie Cmolas w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2019-11-26.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.