Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat niżański

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 196 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. podkarpackie stan na

Sprawdź działkę — powiat niżański

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Jarocin (2026-08-07)

Uchwała nr XIX.142.2026 Rady Gminy Jarocin z dnia 30 czerwca 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Jarocin

W powiecie niżańskim plan ogólny ma 1 gmina z 7 — to 14%, a planów miejscowych widzę 51.
Gminy z planem ogólnym
1 z 7 gmin w obszarze
Plany miejscowe
51 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie niżańskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 196 świadectw).
Mediana EP
87 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 196 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
7 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie niżańskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 70 spraw budowlanych, w tym 41 spraw o dom jednorodzinny — o 65,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
41 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
70 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
70 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie niżańskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 63 projekty, w tym 42 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
63 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie niżańskim
Inwestycje
42 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
20 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
87,7 mln zł z 49 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie niżańskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 52 projekty, w tym 41 w całości w powiecie niżańskim: 82,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 6 projektów, w tym 5 w całości w powiecie niżańskim: 2,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie niżańskim: 2,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie niżańskim: 22 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie niżańskim bezrobocie to 16,4% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 228 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
16,4 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 228 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 476 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
8 622 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie niżańskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,6 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 497 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
497 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
67,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
55,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 67,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat niżański Język polski: wynik 67,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 55,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat niżański Matematyka: wynik 55,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat niżański Język angielski: wynik 72,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie niżańskim najlepsza pozycja to 57. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (47,1 %, 2021 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
197 z 243 powiatów w kraju · 10. z 13 powiatów w województwie — −3,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
102 z 258 powiatów w kraju · 9. z 15 powiatów w województwie — 2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
57 z 380 powiatów w kraju · 6. z 25 powiatów w województwie — 47,1 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
191 z 193 powiatów w kraju · 14. z 15 powiatów w województwie — 1,6 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie niżańskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 59 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-15.
Akty planistyczne
59 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie niżańskim ma plan ogólny?
W powiecie niżańskim plan ogólny ma 1 gmina z 7 — to 14%, a planów miejscowych widzę 51.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie niżańskim?
W powiecie niżańskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie niżańskim?
W powiecie niżańskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie niżańskim?
W powiecie niżańskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 70 spraw budowlanych, w tym 41 spraw o dom jednorodzinny — o 65,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie niżańskim?
W powiecie niżańskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 196 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie niżańskim?
W powiecie niżańskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 59 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-15.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.