Gmina Rudnik nad Sanem
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 168 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat niżański stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Rudnik nad Sanem planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.- Plany miejscowe
- 8 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 1,6 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Rudnik nad Sanem mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 168 świadectw).- Mediana EP
- 87 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 168 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Projekty unijne
W gminie Rudnik nad Sanem dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 8 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 11 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Rudnik nad Sanem
- Inwestycje
- 8 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 9,8 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Rudnik nad Sanem
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 10 projektów, w tym 6 w całości w gminie Rudnik nad Sanem: 7,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Rudnik nad Sanem: 2,3 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Rudnik nad Sanem ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 123 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 122,7 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -1,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,1 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 91 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Rudnik nad Sanem ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,9% powierzchni gminy, a 46,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 7,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 46,1 % 35 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 76 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Rudnik nad Sanem uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 78 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 62,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,2%
- Zdających
- 78 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 68,9 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 55,2 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 72,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 4 szkoły z 5 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Rudnik nad Sanem podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 392 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (255 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 4,2 mln zł przy dochodach 65,2 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 392 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 255 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 18,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,6%
- Podatek od środków transportowych
- 13 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 65,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 69,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -4,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 9,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Rudnik nad Sanem najlepsza pozycja to 1144. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−1,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 144 z 2 451 gmin w kraju · 61. z 156 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — −1,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 305 z 2 479 gmin w kraju · 88. z 160 gmin w województwie · 4. z 7 gmin w powiecie — 2,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 822 z 2 301 gmin w kraju · 97. z 160 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 1,6 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Rudnik nad Sanem w dziennikach urzędowych ogłoszono 9 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-14.- Akty planistyczne
- 9 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P.II.4131.2.401.26 Wojewody Podkarpackiego z dnia 10 września 2026 r. stwierdzające nieważność ustaleń dotyczących terenu oznaczonego symbolem 19MNW znajdujących się w części tekstowej oraz załącznikach nr 3 i nr 5 do Uchwały nr XXVIII/183/2026 Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem z dnia 6 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego część Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem – część A
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVIII/183/2026 Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem z dnia 6 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego część Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem – część A
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVI/220/2017 Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem z dnia 17 sierpnia 2017 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przyjętego uchwałą Nr XII/86/2003 Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta Rudnik nad Sanem
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXII/188/2017 Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem z dnia 30 marca 2017 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Piaski III przy ul. Kończyckiej w Rudniku nad Sanem
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXII/187/2017 Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem z dnia 30 marca 2017 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy przemysłowo - usługowej przy ul. Stalowej w Rudniku nad Sanem
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXII/186/2017 Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem z dnia 30 marca 2017 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy usługowej przy ul. Sandomierskiej w Rudniku nad Sanem
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.227.2016 Wojewody Podkarpackiego z dnia 3 listopada 2016 r. dotyczące stwierdzenia nieważności uchwały Nr XVIII/155/2016 Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem z dnia 27 września 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy przemysłowo-usługowej przy ul. Stalowej w Rudniku nad Sanem
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.228.2016 Wojewody Podkarpackiego z dnia 3 listopada 2016 r. dotyczące stwierdzenia nieważnośći uchwały Nr XVIII/156/2016 Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem z dnia 27 września 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy usługowej przy ul. Sandomierskiej w Rudniku nad Sanem.
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.226.2016 Wojewody Podkarpackiego z dnia 3 listopada 2016 r. dotyczące stwierdzenia nieważnośći uchwały Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem Nr XVIII/154/2016 z dnia 27 września 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Piaski III przy ul. Kończyckiej w Rudniku nad Sanem.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Rudnik nad Sanem ma plan ogólny?
- W gminie Rudnik nad Sanem planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Rudnik nad Sanem?
- W gminie Rudnik nad Sanem nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Rudnik nad Sanem?
- W gminie Rudnik nad Sanem w roku 2025 oddano do użytku 2,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Rudnik nad Sanem?
- W gminie Rudnik nad Sanem nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Rudnik nad Sanem?
- W gminie Rudnik nad Sanem mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 168 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Rudnik nad Sanem?
- W gminie Rudnik nad Sanem w dziennikach urzędowych ogłoszono 9 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-14.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.