Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Nisko

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 94 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 535 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat niżański stan na

Sprawdź działkę — gmina Nisko

Granice: Gmina Nisko
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Nisko. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Nisko planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
Plany miejscowe
20 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
4 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Nisko mediana EP ze świadectw energetycznych to 94 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 535 świadectw).
Mediana EP
94 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
535 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Nisko w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 57 spraw budowlanych, w tym 33 sprawy o dom jednorodzinny — o 32,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
33 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
57 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
57 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Nisko dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 20 projektów, w tym 13 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
20 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Nisko
Inwestycje
13 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
9 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Nisko

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 16 projektów, w tym 7 w całości w gminie Nisko: 8,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Nisko: 471 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Nisko: 22 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Nisko ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 147 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
146,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-4,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
102 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Nisko ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,6% powierzchni gminy, a 49,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Nisko W gminie Nisko ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,6% powierzchni gminy, a 49,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
5,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
49,7 % 71 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
143 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Nisko uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 64,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 150 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
64,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,2%
Zdających
150 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
69,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
58,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
76,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
6 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 69,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Nisko Język polski: wynik 69,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 58,9% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Nisko Matematyka: wynik 58,9% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 76,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Nisko Język angielski: wynik 76,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Nisko podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 472 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (255 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 9,0 mln zł przy dochodach 175,9 mln zł.
Podatek od nieruchomości
472 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 255 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,6%
Podatek od środków transportowych
21 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
175,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
184,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-116 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Nisko najlepsza pozycja to 1218. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 811 z 2 451 gmin w kraju · 109. z 156 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — −4,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 218 z 2 479 gmin w kraju · 82. z 160 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 587 z 2 301 gmin w kraju · 67. z 160 gmin w województwie · 1. z 7 gmin w powiecie — 4,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Nisko w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2025-01-21.
Akty planistyczne
21 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Nisko ma plan ogólny?
W gminie Nisko planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Nisko?
W gminie Nisko nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Nisko?
W gminie Nisko w roku 2025 oddano do użytku 2,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Nisko?
W gminie Nisko w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 57 spraw budowlanych, w tym 33 sprawy o dom jednorodzinny — o 32,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Nisko?
W gminie Nisko mediana EP ze świadectw energetycznych to 94 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 535 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Nisko?
W gminie Nisko w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2025-01-21.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.