Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat ropczycko-sędziszowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 48 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 88 zł/m² (37 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego województwa: Woj. podkarpackie stan na

Sprawdź działkę — powiat ropczycko-sędziszowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat ropczycko-sędziszowski (3 lata) 48 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
17 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat ropczycko-sędziszowski (3 lata) — mediana 48 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 17 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: żadna z gmin obszaru jeszcze go nie ogłosiła

W powiecie ropczycko-sędziszowskim żadna z 5 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 162.
Gminy z planem ogólnym
0 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
162 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie ropczycko-sędziszowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 48 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 88 zł/m² (37 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego
48 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
Typowy przedział cen od
41 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
88 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
37 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Energia budynków

W powiecie ropczycko-sędziszowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 672 świadectw).
Mediana EP
103 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 672 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
5 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie ropczycko-sędziszowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 524 sprawy budowlane, w tym 410 spraw o dom jednorodzinny — o 13,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
410 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
524 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
524 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie ropczycko-sędziszowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 86 projektów, w tym 56 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
86 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie ropczycko-sędziszowskim
Inwestycje
56 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
29 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
198,5 mln zł z 62 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie ropczycko-sędziszowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 64 projekty, w tym 46 w całości w powiecie ropczycko-sędziszowskim: 162,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 9 projektów, w tym 8 w całości w powiecie ropczycko-sędziszowskim: 11,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 7 projektów, w tym 4 w całości w powiecie ropczycko-sędziszowskim: 14,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 3 w całości w powiecie ropczycko-sędziszowskim: 10,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusz Azylu, Migracji i Integracji — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie ropczycko-sędziszowskim: 369 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie ropczycko-sędziszowskim bezrobocie to 11,7% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 933 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
11,7 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 933 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 454 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
9 074 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie ropczycko-sędziszowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,6 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 767 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
767 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
50,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 64,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat ropczycko-sędziszowski Język polski: wynik 64,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 50,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat ropczycko-sędziszowski Matematyka: wynik 50,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat ropczycko-sędziszowski Język angielski: wynik 68,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie ropczycko-sędziszowskim najlepsza pozycja to 66. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (45,8 %, 2021 r.).
Gdzie oddaje się domy do użytku
92 z 258 powiatów w kraju · 8. z 15 powiatów w województwie — 2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
66 z 380 powiatów w kraju · 9. z 25 powiatów w województwie — 45,8 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
129 z 193 powiatów w kraju · 9. z 15 powiatów w województwie — 14,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie ropczycko-sędziszowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 146 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-01.
Akty planistyczne
146 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie ropczycko-sędziszowskim ma plan ogólny?
W powiecie ropczycko-sędziszowskim żadna z 5 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 162.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie ropczycko-sędziszowskim?
W powiecie ropczycko-sędziszowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 48 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 88 zł/m² (37 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie ropczycko-sędziszowskim?
W powiecie ropczycko-sędziszowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie ropczycko-sędziszowskim?
W powiecie ropczycko-sędziszowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 524 sprawy budowlane, w tym 410 spraw o dom jednorodzinny — o 13,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie ropczycko-sędziszowskim?
W powiecie ropczycko-sędziszowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 672 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie ropczycko-sędziszowskim?
W powiecie ropczycko-sędziszowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 146 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-01.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.