Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Radomyśl Wielki

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 76 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 366 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat mielecki stan na

Sprawdź działkę — gmina Radomyśl Wielki

Granice: Gmina Radomyśl Wielki
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Radomyśl Wielki. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat mielecki (3 lata) 279 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 907 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat mielecki (3 lata) — mediana 279 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 907 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Radomyśl Wielki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 16.
Plany miejscowe
16 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
1,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat mielecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Radomyśl Wielki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mielecki) to 279 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 89 a 481 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
279 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat mielecki)
Typowy przedział cen od, powiat
89 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mielecki)
Typowy przedział cen do, powiat
481 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mielecki)
Transakcje, powiat
10 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat mielecki)

Energia budynków

W gminie Radomyśl Wielki mediana EP ze świadectw energetycznych to 76 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 366 świadectw).
Mediana EP
76 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
366 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Radomyśl Wielki na przyłączenie do sieci czeka 7,5 MW nowych źródeł — to 101. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
7,5 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
7,5 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Radomyśl Wielki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 88 spraw budowlanych, w tym 67 spraw o dom jednorodzinny — o 21,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
67 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
88 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
88 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Radomyśl Wielki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 9 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
12 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radomyśl Wielki
Inwestycje
9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
15,8 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Radomyśl Wielki

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 10 projektów, w tym 7 w całości w gminie Radomyśl Wielki: 13,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Radomyśl Wielki: 2,7 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Radomyśl Wielki ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 89 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
89,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
90 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Radomyśl Wielki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,9% powierzchni gminy, a 22,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Radomyśl Wielki W gminie Radomyśl Wielki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,9% powierzchni gminy, a 22,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
13,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
22,4 % 37 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
165 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Radomyśl Wielki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 136 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,2%
Zdających
136 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
52,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
67,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
10 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 66,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Radomyśl Wielki Język polski: wynik 66,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 52,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Radomyśl Wielki Matematyka: wynik 52,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 67,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Radomyśl Wielki Język angielski: wynik 67,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Radomyśl Wielki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 412 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (357 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 24 tys. zł przy dochodach 127,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
412 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 357 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
20,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,9%
Podatek od środków transportowych
53 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
127,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
127,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
24 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
13,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Radomyśl Wielki najlepsza pozycja to 608. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
999 z 2 451 gmin w kraju · 52. z 156 gmin w województwie · 6. z 10 gmin w powiecie — −0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
608 z 2 479 gmin w kraju · 27. z 160 gmin w województwie · 5. z 10 gmin w powiecie — 3,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 762 z 2 301 gmin w kraju · 87. z 160 gmin w województwie · 5. z 10 gmin w powiecie — 1,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Radomyśl Wielki w dziennikach urzędowych ogłoszono 15 aktów planistycznych, ostatni 2022-11-23.
Akty planistyczne
15 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Radomyśl Wielki ma plan ogólny?
W gminie Radomyśl Wielki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 16.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radomyśl Wielki?
W gminie Radomyśl Wielki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mielecki) to 279 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 89 a 481 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radomyśl Wielki?
W gminie Radomyśl Wielki w roku 2025 oddano do użytku 3,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Radomyśl Wielki?
W gminie Radomyśl Wielki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 88 spraw budowlanych, w tym 67 spraw o dom jednorodzinny — o 21,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radomyśl Wielki?
W gminie Radomyśl Wielki mediana EP ze świadectw energetycznych to 76 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 366 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Radomyśl Wielki?
W gminie Radomyśl Wielki na przyłączenie do sieci czeka 7,5 MW nowych źródeł — to 101. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radomyśl Wielki?
W gminie Radomyśl Wielki w dziennikach urzędowych ogłoszono 15 aktów planistycznych, ostatni 2022-11-23.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.