Gmina Czermin
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 137 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat mielecki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Czermin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.- Plany miejscowe
- 1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0,1 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat mielecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Czermin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mielecki) to 279 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 89 a 481 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 279 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat mielecki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 89 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mielecki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 481 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mielecki)
- Transakcje, powiat
- 10 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat mielecki)
Energia budynków
W gminie Czermin mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 137 świadectw).- Mediana EP
- 69 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 137 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Czermin na przyłączenie do sieci czeka 7,5 MW nowych źródeł — to 101. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 7,5 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 7,5 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Czermin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 25 spraw budowlanych, w tym 18 spraw o dom jednorodzinny — o 35,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 18 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 25 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 25 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Czermin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 4 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Czermin
- Inwestycje
- 4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 5,5 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Czermin
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 9 projektów, w tym 5 w całości w gminie Czermin: 5,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Czermin ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 5,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 88 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 87,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 5,4 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 81 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Czermin zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,7% powierzchni gminy, a 10,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 17,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 10,1 % 8 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 79 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Czermin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,1 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 69 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 61,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,2%
- Zdających
- 69 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 65,5 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 56,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 75,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Czermin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 314 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (357 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,2 mln zł przy dochodach 55,0 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 314 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 357 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 14,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,9%
- Podatek od środków transportowych
- 43 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 55 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 51,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 3,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 6,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Czermin najlepsza pozycja to 262. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (5,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 563 z 2 451 gmin w kraju · 22. z 156 gmin w województwie · 3. z 10 gmin w powiecie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 262 z 2 479 gmin w kraju · 12. z 160 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 5,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 2 154 z 2 301 gmin w kraju · 147. z 160 gmin w województwie · 8. z 10 gmin w powiecie — 0,1 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Czermin w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2010-11-27.- Akty planistyczne
- 2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLIII/228/2010 Rady Gminy Czermin z dnia 23 września 2010 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w miejscowości gminnej- Czermin
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P.II.0911-58/10 Wojewody Podkarpackiego z dnia 27 kwietnia 2010 r. dotyczące uchwały XXXVII/199/2010 Rady Gminy Czermin z dnia 19 marca 2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości gminnej – Czermin
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Czermin ma plan ogólny?
- W gminie Czermin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Czermin?
- W gminie Czermin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mielecki) to 279 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 89 a 481 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Czermin?
- W gminie Czermin w roku 2025 oddano do użytku 5,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Czermin?
- W gminie Czermin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 25 spraw budowlanych, w tym 18 spraw o dom jednorodzinny — o 35,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Czermin?
- W gminie Czermin mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 137 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Czermin?
- W gminie Czermin na przyłączenie do sieci czeka 7,5 MW nowych źródeł — to 101. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Czermin?
- W gminie Czermin w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2010-11-27.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.