Gmina Sieniawa
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 157 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat przeworski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Sieniawa planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.- Plany miejscowe
- 8 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 1,7 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat przeworski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Sieniawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat przeworski) to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 63 a 148 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 78 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat przeworski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 63 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat przeworski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 148 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat przeworski)
- Transakcje, powiat
- 24 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat przeworski)
Energia budynków
W gminie Sieniawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 157 świadectw).- Mediana EP
- 92 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 157 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Sieniawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 47 spraw budowlanych, w tym 31 spraw o dom jednorodzinny — o 27,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 31 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 47 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 38 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Sieniawa dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 6 projektów, w tym 5 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 6 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Sieniawa
- Inwestycje
- 5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 5,9 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Sieniawa
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 4 projekty, w tym 2 w całości w gminie Sieniawa: 3,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Sieniawa: 2,9 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Sieniawa ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 53 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 52,5 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -4,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 3,6 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 84 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Sieniawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,5% powierzchni gminy, a 44,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 5,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 44,5 % 57 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 128 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Sieniawa uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 66,8 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 61 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 66,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,0%
- Zdających
- 61 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 70,8 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 62,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 72,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Sieniawa podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 556 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (336 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,6 mln zł przy dochodach 52,0 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 556 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 336 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 20,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,8%
- Podatek od środków transportowych
- 20 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 52 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 49,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 2,6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 2,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Sieniawa najlepsza pozycja to 580. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 830 z 2 451 gmin w kraju · 112. z 156 gmin w województwie · 6. z 9 gmin w powiecie — −4,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 580 z 2 479 gmin w kraju · 25. z 160 gmin w województwie · 1. z 9 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 803 z 2 301 gmin w kraju · 94. z 160 gmin w województwie · 6. z 9 gmin w powiecie — 1,7 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Sieniawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2022-07-14.- Akty planistyczne
- 5 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXV/280/2022 Rady Miejskiej w Sieniawie z dnia 14 czerwca 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Sieniawa 1/2001” dla terenów mieszkaniowych w centrum Sieniawy.
- · plan miejscowy · Uchwała nr IV/46/2019 Rady Miejskiej w Sieniawie z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Dybków-2" w miejscowości Dybków w Gminie Sieniawa, w części dotyczącej terenów oznaczonych symbolami: MN1 - MN4, MW/U1 – MW/U3, UR5, U1- U2
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLI/269/2018 Rady Miejskiej w Sieniawie z dnia 26 września 2018 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Dybków-2" w miejscowości Dybków w Gminie Sieniawa
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.285.2018 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 października 2018 r. Rozstrzygniecie nadzorcze stwierdzające nieważność § 2. ust. 1 pkt 1, pkt 2, pkt 4 i pkt 3 w zakresie UR 5, § 3 ust. 2 pkt 2, ust. 5 pkt 3 i ust. 6 pkt 1a w części dotyczącej KD2, § 5, § 6, § 7 w zakresie terenu oznaczonego symbolem UR5 oraz § 8 uchwały Rady Miejskiej w Sieniawie Nr XLI/269/2018 z dnia 26 września 2018 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Dybków-2” w miejscowości Dybków w Gminie Sieniawa.
- · plan miejscowy · Uchwała nr L/496/10 Rady Miejskiej w Sieniawie z dnia 29 października 2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Nr 8/07 Rudka”
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Sieniawa ma plan ogólny?
- W gminie Sieniawa planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Sieniawa?
- W gminie Sieniawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat przeworski) to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 63 a 148 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Sieniawa?
- W gminie Sieniawa w roku 2025 oddano do użytku 3,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Sieniawa?
- W gminie Sieniawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 47 spraw budowlanych, w tym 31 spraw o dom jednorodzinny — o 27,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Sieniawa?
- W gminie Sieniawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 157 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Sieniawa?
- W gminie Sieniawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2022-07-14.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.