Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Orły

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 159 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat przemyski stan na

Sprawdź działkę — gmina Orły

Granice: Gmina Orły
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Orły. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat przemyski 59 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
9 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat przemyski — mediana 59 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 9 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Orły planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Plany miejscowe
1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat przemyski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Orły mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat przemyski) to 59 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 39 a 82 zł/m² (28 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
59 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat przemyski)
Typowy przedział cen od, powiat
39 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat przemyski)
Typowy przedział cen do, powiat
82 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat przemyski)
Transakcje, powiat
28 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat przemyski)

Energia budynków

W gminie Orły mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 159 świadectw).
Mediana EP
115 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
159 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Orły w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 66,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
10 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
22 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
22 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Orły dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 14 projektów, w tym 10 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
14 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Orły
Inwestycje
10 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
35,6 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Orły

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 12 projektów, w tym 7 w całości w gminie Orły: 15,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Orły: 19,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Orły ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 122 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
121,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-2,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,8 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
77 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Orły zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 19,7% powierzchni gminy, a 26,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Orły W gminie Orły zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 19,7% powierzchni gminy, a 26,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
19,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
26,8 % 19 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
71 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Orły uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,1 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 63 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
55,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,4%
Zdających
63 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
49,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
6 szkół z 8 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 60,3% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Orły Język polski: wynik 60,3% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 49,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Orły Matematyka: wynik 49,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Orły Język angielski: wynik 66,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Orły podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 188 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (445 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 4,8 mln zł przy dochodach 85,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
188 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 445 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
7,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,6%
Podatek od środków transportowych
22 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
85,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
90,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-4,8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
11,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Orły najlepsza pozycja to 1476. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−2,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 476 z 2 451 gmin w kraju · 89. z 156 gmin w województwie · 6. z 10 gmin w powiecie — −2,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 507 z 2 479 gmin w kraju · 105. z 160 gmin w województwie · 5. z 10 gmin w powiecie — 1,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 754 z 2 301 gmin w kraju · 85. z 160 gmin w województwie · 2. z 10 gmin w powiecie — 2,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Orły w dziennikach urzędowych ogłoszono 8 aktów planistycznych, ostatni 2017-06-21.
Akty planistyczne
8 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Orły ma plan ogólny?
W gminie Orły planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Orły?
W gminie Orły mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat przemyski) to 59 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 39 a 82 zł/m² (28 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Orły?
W gminie Orły w roku 2025 oddano do użytku 1,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Orły?
W gminie Orły w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 66,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Orły?
W gminie Orły mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 159 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Orły?
W gminie Orły w dziennikach urzędowych ogłoszono 8 aktów planistycznych, ostatni 2017-06-21.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.