Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie zachodniopomorskim
W połowie gmin w województwie zachodniopomorskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 52,6% (egzamin w roku 2026, 91 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Dobra (Szczecińska) | 67,4 | 81,2 | 249 |
| Przelewice | 64,1 | 77,3 | 33 |
| Kołbaskowo | 62,3 | 79,1 | 129 |
| Szczecin | 61,9 | 76,5 | 3 189 |
| Węgorzyno | 61,1 | 64,6 | 47 |
| Ińsko | 61,1 | 69,3 | 31 |
| Kobylanka | 60,9 | 74,2 | 56 |
| Koszalin | 60,8 | 77,3 | 987 |
| Choszczno | 60,1 | 75,0 | 165 |
| Chociwel | 59,8 | 80,4 | 42 |
| Recz | 59,6 | 59,5 | 50 |
| Będzino | 59,6 | 76,5 | 70 |
| Biesiekierz | 59,4 | 74,4 | 63 |
| Bierzwnik | 59,1 | 74,9 | 33 |
| Kamień Pomorski | 58,9 | 70,5 | 102 |
| Darłowo | 58,7 | 69,4 | 107 |
| Ustronie Morskie | 58,6 | 70,1 | 32 |
| Mielno | 58,5 | 76,1 | 43 |
| Kołobrzeg | 58,0 | 77,0 | 433 |
| Goleniów | 57,8 | 71,3 | 364 |
| Wałcz | 56,8 | 71,4 | 190 |
| Police | 56,7 | 74,9 | 373 |
| Szczecinek | 56,4 | 72,3 | 354 |
| Dobrzany | 56,3 | 56,3 | 34 |
| Myślibórz | 56,0 | 70,3 | 136 |
| Tuczno | 55,9 | 66,5 | 39 |
| Wolin | 54,8 | 64,9 | 86 |
| Dębno | 54,6 | 72,7 | 192 |
| Kalisz Pomorski | 54,5 | 50,6 | 53 |
| Rewal | 54,4 | 71,6 | 47 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Radowo Małe | 49,8 | 64,1 | 32 |
| Złocieniec | 49,7 | 61,0 | 120 |
| Świerzno | 49,3 | 53,6 | 32 |
| Człopa | 49,2 | 62,8 | 41 |
| Białogard | 49,0 | 60,7 | 43 |
| Siemyśl | 49,0 | 62,4 | 47 |
| Moryń | 49,0 | 60,0 | 40 |
| Trzcińsko-Zdrój | 48,9 | 64,4 | 47 |
| Międzyzdroje | 48,9 | 66,7 | 30 |
| Łobez | 48,8 | 67,9 | 125 |
| Wałcz | 48,6 | 59,4 | 113 |
| Stepnica | 48,1 | 69,6 | 40 |
| Maszewo | 48,1 | 61,9 | 69 |
| Sławno | 48,0 | 58,1 | 58 |
| Lipiany | 48,0 | 64,5 | 54 |
| Borne Sulinowo | 47,9 | 67,0 | 71 |
| Szczecinek | 47,7 | 56,7 | 54 |
| Polanów | 46,7 | 60,2 | 61 |
| Karlino | 46,5 | 59,8 | 89 |
| Dolice | 46,4 | 51,0 | 59 |
| Białogard | 46,3 | 64,9 | 223 |
| Trzebiatów | 44,9 | 62,2 | 116 |
| Wierzchowo | 44,8 | 63,7 | 33 |
| Czaplinek | 43,8 | 54,2 | 107 |
| Bobolice | 42,9 | 49,2 | 81 |
| Przybiernów | 42,6 | 56,3 | 39 |
| Brojce | 42,5 | 59,6 | 31 |
| Mirosławiec | 42,2 | 59,3 | 62 |
| Tychowo | 41,3 | 59,6 | 68 |
| Brzeżno | 35,7 | 40,9 | 40 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie zachodniopomorskim?
- W połowie gmin w województwie zachodniopomorskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 52,6 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 91 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 22 gminy. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.