Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Rewal

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 796 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat gryficki stan na

Sprawdź działkę — gmina Rewal

Granice: Gmina Rewal
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Rewal. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. zachodniopomorskie 119 zł/m²
Polska 143 zł/m²
38 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. zachodniopomorskie — mediana 119 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 38 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Rewal planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.
Plany miejscowe
24 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
55 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Rewal mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 796 świadectw).
Mediana EP
85 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 796 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Rewal w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 88 spraw budowlanych, w tym 27 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
27 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
88 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
88 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Rewal dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 65 projektów, w tym 7 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
65 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Rewal
Inwestycje
7 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
57 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
43,6 mln zł z 51 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Rewal

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 57 projektów, w tym 46 w całości w gminie Rewal: 9,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego — 4 projekty, w tym 4 w całości w gminie Rewal: 2,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 1 w całości w gminie Rewal: 31,1 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Rewal ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 7,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 84 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
83,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
0,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
7,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
459 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Rewal ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,2% powierzchni gminy, a 36,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Rewal W gminie Rewal ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,2% powierzchni gminy, a 36,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
36,6 % 15 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
41 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Rewal uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 47 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
54,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,2%
Zdających
47 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
46,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
71,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły z 4 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 62,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Rewal Język polski: wynik 62,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 46,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Rewal Matematyka: wynik 46,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 71,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Rewal Język angielski: wynik 71,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Rewal podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 5 650 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 061 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 3,0 mln zł przy dochodach 87,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
5 650 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 061 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
28,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27,5%
Podatek od środków transportowych
30 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
87,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
90,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
7,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Rewal najlepsza pozycja to 96. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (7,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
784 z 2 451 gmin w kraju · 27. z 113 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 0,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
96 z 2 479 gmin w kraju · 6. z 113 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 7,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
682 z 2 301 gmin w kraju · 16. z 112 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 55,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Rewal w dziennikach urzędowych ogłoszono 15 aktów planistycznych, ostatni 2024-11-27.
Akty planistyczne
15 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Rewal ma plan ogólny?
W gminie Rewal planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Rewal?
W gminie Rewal nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Rewal?
W gminie Rewal w roku 2025 oddano do użytku 7,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Rewal?
W gminie Rewal w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 88 spraw budowlanych, w tym 27 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Rewal?
W gminie Rewal mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 796 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Rewal?
W gminie Rewal w dziennikach urzędowych ogłoszono 15 aktów planistycznych, ostatni 2024-11-27.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.