Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie wielkopolskim
W połowie gmin w województwie wielkopolskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 55,6% (egzamin w roku 2026, 216 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Osieczna | 67,9 | 70,5 | 82 |
| Komorniki | 67,6 | 81,5 | 444 |
| Perzów | 67,1 | 75,3 | 37 |
| Tarnowo Podgórne | 66,4 | 80,5 | 410 |
| Mycielin | 66,1 | 70,6 | 42 |
| Rokietnica | 65,6 | 79,3 | 260 |
| Dopiewo | 65,4 | 82,4 | 483 |
| Luboń | 64,7 | 76,4 | 358 |
| Kościan | 64,3 | 76,4 | 259 |
| Kleszczewo | 64,1 | 78,7 | 140 |
| Swarzędz | 64,0 | 76,7 | 597 |
| Słupca | 63,9 | 73,2 | 139 |
| Leszno | 63,5 | 74,8 | 705 |
| Poznań | 63,2 | 78,6 | 5 115 |
| Rzgów | 63,1 | 74,3 | 55 |
| Puszczykowo | 62,9 | 82,7 | 119 |
| Blizanów | 62,9 | 74,7 | 85 |
| Suchy Las | 62,8 | 80,2 | 289 |
| Lipka | 62,7 | 78,0 | 53 |
| Koło | 62,6 | 69,3 | 59 |
| Nekla | 62,5 | 78,7 | 88 |
| Czerwonak | 62,4 | 76,0 | 254 |
| Kościan | 61,8 | 67,5 | 151 |
| Krzemieniewo | 61,8 | 66,9 | 87 |
| Opatówek | 61,3 | 72,0 | 93 |
| Doruchów | 61,3 | 65,0 | 56 |
| Czerniejewo | 61,0 | 65,1 | 73 |
| Żelazków | 60,9 | 68,0 | 85 |
| Baranów | 60,9 | 70,9 | 91 |
| Książ Wielkopolski | 60,6 | 66,5 | 99 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Jutrosin | 49,5 | 47,2 | 82 |
| Bojanowo | 49,5 | 62,7 | 82 |
| Poniec | 49,4 | 55,2 | 79 |
| Zduny | 49,3 | 58,3 | 57 |
| Wijewo | 49,3 | 55,5 | 44 |
| Granowo | 49,1 | 57,4 | 57 |
| Kłodawa | 49,0 | 63,7 | 131 |
| Krzyż Wielkopolski | 49,0 | 70,9 | 78 |
| Rogoźno | 49,0 | 62,2 | 216 |
| Dąbie | 48,9 | 53,4 | 53 |
| Sieraków | 48,8 | 55,3 | 80 |
| Zakrzewo | 48,5 | 57,9 | 38 |
| Niechanowo | 48,4 | 57,8 | 54 |
| Tuliszków | 48,3 | 65,4 | 111 |
| Mieścisko | 48,1 | 60,5 | 63 |
| Wysoka | 48,0 | 55,8 | 52 |
| Margonin | 48,0 | 56,4 | 62 |
| Jastrowie | 47,7 | 60,6 | 89 |
| Szamocin | 47,6 | 65,0 | 79 |
| Wągrowiec | 47,1 | 49,1 | 97 |
| Kramsk | 46,7 | 64,3 | 109 |
| Złotów | 46,6 | 60,5 | 91 |
| Krajenka | 46,5 | 58,7 | 97 |
| Gołańcz | 46,4 | 52,4 | 86 |
| Kotlin | 46,4 | 54,2 | 70 |
| Trzcianka | 46,2 | 64,8 | 248 |
| Skoki | 45,8 | 62,5 | 131 |
| Okonek | 45,4 | 61,4 | 67 |
| Kuślin | 44,5 | 60,6 | 60 |
| Damasławek | 42,7 | 52,0 | 42 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie wielkopolskim?
- W połowie gmin w województwie wielkopolskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 55,6 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 216 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 10 gmin. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.