Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Perzów

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat kępiński stan na

Sprawdź działkę — gmina Perzów

Granice: Gmina Perzów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Perzów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat kępiński (3 lata) 101 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat kępiński (3 lata) — mediana 101 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-05-07)

Uchwała nr XXV/154/2026 Rady Gminy Perzów z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie Planu Ogólnego Gminy Perzów

W gminie Perzów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.
Plany miejscowe
3 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat kępiński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Perzów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kępiński) to 101 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 81 a 155 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
101 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat kępiński)
Typowy przedział cen od, powiat
81 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kępiński)
Typowy przedział cen do, powiat
155 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kępiński)
Transakcje, powiat
39 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat kępiński)

Energia budynków

W gminie Perzów mediana EP ze świadectw energetycznych to 76 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 103 świadectw).
Mediana EP
76 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
103 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Perzów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 18 spraw o dom jednorodzinny — o 80,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
18 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
27 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
26 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Perzów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 27 projektów, w tym 4 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
27 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Perzów
Inwestycje
4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
23 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
4,3 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Perzów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 26 projektów, w tym 3 w całości w gminie Perzów: 1,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Perzów: 3,1 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Perzów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 50 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
49,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
124 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Perzów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,3% powierzchni gminy, a 45,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Perzów W gminie Perzów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,3% powierzchni gminy, a 45,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
9,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
45,3 % 34 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
75 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Perzów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 67,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 37 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
67,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,4%
Zdających
37 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
67,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
66,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
75,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 67,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Perzów Język polski: wynik 67,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 66,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Perzów Matematyka: wynik 66,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 75,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Perzów Język angielski: wynik 75,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Perzów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 435 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 384 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 217 tys. zł przy dochodach 48,0 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 435 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 384 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
18,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29,0%
Podatek od środków transportowych
69 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 57 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
48 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
47,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
217 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
9,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Perzów najlepsza pozycja to 535. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
911 z 2 451 gmin w kraju · 96. z 224 gmin w województwie · 4. z 7 gmin w powiecie — −0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
535 z 2 479 gmin w kraju · 52. z 226 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — 3,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
2 190 z 2 301 gmin w kraju · 217. z 220 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Perzów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-05-07.
Akty planistyczne
1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Perzów ma plan ogólny?
W gminie Perzów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Perzów?
W gminie Perzów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kępiński) to 101 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 81 a 155 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Perzów?
W gminie Perzów w roku 2025 oddano do użytku 3,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Perzów?
W gminie Perzów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 18 spraw o dom jednorodzinny — o 80,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Perzów?
W gminie Perzów mediana EP ze świadectw energetycznych to 76 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 103 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Perzów?
W gminie Perzów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-05-07.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.