Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Rychtal

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 19. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat kępiński stan na

Sprawdź działkę — gmina Rychtal

Granice: Gmina Rychtal
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Rychtal. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat kępiński (3 lata) 101 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat kępiński (3 lata) — mediana 101 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-03-16)

Uchwała nr XXVIII/136/2026 Rady Miejskiej Gminy Rychtal z dnia 2 marca 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Rychtal.

W gminie Rychtal plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 19.
Plany miejscowe
19 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
47,6 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat kępiński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Rychtal mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kępiński) to 101 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 81 a 155 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
101 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat kępiński)
Typowy przedział cen od, powiat
81 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kępiński)
Typowy przedział cen do, powiat
155 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kępiński)
Transakcje, powiat
39 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat kępiński)

Energia budynków

W gminie Rychtal mediana EP ze świadectw energetycznych to 149 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 93 świadectw).
Mediana EP
149 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
93 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Projekty unijne

W gminie Rychtal dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 27 projektów, w tym 2 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
27 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Rychtal
Inwestycje
2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
25 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
1,5 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Rychtal

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 27 projektów, w tym 4 w całości w gminie Rychtal: 1,5 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Rychtal ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 37 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
36,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
108 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Rychtal ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,3% powierzchni gminy, a 46,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Rychtal W gminie Rychtal ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,3% powierzchni gminy, a 46,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
7,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
46,9 % 45 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
96 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Rychtal uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 49,9 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 29 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
49,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,4%
Zdających
29 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
54 % wynik średni, zdających
Matematyka
45,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
58,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 54,0% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Rychtal Język polski: wynik 54,0% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 45,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Rychtal Matematyka: wynik 45,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 58,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Rychtal Język angielski: wynik 58,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Rychtal podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 859 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (1 384 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,6 mln zł przy dochodach 46,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
859 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 384 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
26 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29,0%
Podatek od środków transportowych
8 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 57 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
46,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
48 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-1,6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
1,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Rychtal najlepsza pozycja to 736. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (47,6 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
850 z 2 451 gmin w kraju · 86. z 224 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — −0,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 744 z 2 479 gmin w kraju · 178. z 226 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 1,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
736 z 2 301 gmin w kraju · 40. z 220 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 47,6 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Rychtal w dziennikach urzędowych ogłoszono 17 aktów planistycznych, ostatni 2026-03-16.
Akty planistyczne
17 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Rychtal ma plan ogólny?
W gminie Rychtal plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 19.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Rychtal?
W gminie Rychtal mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kępiński) to 101 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 81 a 155 zł/m² (39 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Rychtal?
W gminie Rychtal w roku 2025 oddano do użytku 1,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Rychtal?
W gminie Rychtal nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Rychtal?
W gminie Rychtal mediana EP ze świadectw energetycznych to 149 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 93 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Rychtal?
W gminie Rychtal w dziennikach urzędowych ogłoszono 17 aktów planistycznych, ostatni 2026-03-16.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.