Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Wysoka

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 21. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat pilski stan na

Sprawdź działkę — gmina Wysoka

Granice: Gmina Wysoka
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Wysoka. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat pilski 90 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
41 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat pilski — mediana 90 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 41 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-13)

Uchwała nr XXXIII/323/2026 Rady Miasta i Gminy Wysoka z dnia 11 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu ogólnego Miasta i Gminy Wysoka.

W gminie Wysoka plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 21.
Plany miejscowe
21 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
40,7 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat pilski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Wysoka mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat pilski) to 90 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 151 zł/m² (43 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
90 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat pilski)
Typowy przedział cen od, powiat
70 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat pilski)
Typowy przedział cen do, powiat
151 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat pilski)
Transakcje, powiat
43 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat pilski)

Energia budynków

W gminie Wysoka mediana EP ze świadectw energetycznych to 156 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 121 świadectw).
Mediana EP
156 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
121 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Wysoka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 17 spraw budowlanych, w tym 2 sprawy o dom jednorodzinny — o 77,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
2 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
17 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
17 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Wysoka dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 29 projektów, w tym 7 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
29 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Wysoka
Inwestycje
7 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
22 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
9,9 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Wysoka

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 29 projektów, w tym 3 w całości w gminie Wysoka: 9,9 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Wysoka ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −9,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 48 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
47,9 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-9,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,8 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
74 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Wysoka ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,7% powierzchni gminy, a 29,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Wysoka W gminie Wysoka ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,7% powierzchni gminy, a 29,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
5,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
29,5 % 36 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
122 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Wysoka uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 48,0 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 52 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
48 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,7%
Zdających
52 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
55,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
40,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
55,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 55,6% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Wysoka Język polski: wynik 55,6% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 40,3% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Wysoka Matematyka: wynik 40,3% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 55,8% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Wysoka Język angielski: wynik 55,8% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Wysoka podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 596 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (773 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,9 mln zł przy dochodach 54,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
596 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 773 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
22 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,0%
Podatek od środków transportowych
58 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 58 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
54,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
52,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
7,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Wysoka najlepsza pozycja to 789. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (40,7 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 363 z 2 451 gmin w kraju · 223. z 224 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — −9,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 138 z 2 479 gmin w kraju · 204. z 226 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
789 z 2 301 gmin w kraju · 48. z 220 gmin w województwie · 3. z 9 gmin w powiecie — 40,7 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Wysoka w dziennikach urzędowych ogłoszono 32 akty planistyczne, ostatni 2026-08-13.
Akty planistyczne
32 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Wysoka ma plan ogólny?
W gminie Wysoka plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 21.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Wysoka?
W gminie Wysoka mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat pilski) to 90 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 151 zł/m² (43 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Wysoka?
W gminie Wysoka w roku 2025 oddano do użytku 0,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Wysoka?
W gminie Wysoka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 17 spraw budowlanych, w tym 2 sprawy o dom jednorodzinny — o 77,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Wysoka?
W gminie Wysoka mediana EP ze świadectw energetycznych to 156 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 121 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Wysoka?
W gminie Wysoka w dziennikach urzędowych ogłoszono 32 akty planistyczne, ostatni 2026-08-13.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.