Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Piła

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 6 457 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat pilski stan na

Sprawdź działkę — miasto Piła

Granice: Miasto Piła
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Piła. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat pilski 90 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
41 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat pilski — mediana 90 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 41 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W mieście Piła planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 250.
Plany miejscowe
250 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
89,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat pilski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Piła mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat pilski) to 90 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 151 zł/m² (43 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
90 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat pilski)
Typowy przedział cen od, powiat
70 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat pilski)
Typowy przedział cen do, powiat
151 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat pilski)
Transakcje, powiat
43 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat pilski)

Energia budynków

W mieście Piła mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 6 457 świadectw).
Mediana EP
115 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
6 457 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W mieście Piła w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 130 spraw budowlanych, w tym 45 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
45 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
130 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
130 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Piła dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 59 projektów, w tym 22 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
59 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Piła
Inwestycje
22 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
32 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
5 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
51,5 mln zł z 23 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Piła

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 52 projekty, w tym 20 w całości w mieście Piła: 50,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 5 projektów, w tym 2 w całości w mieście Piła: 209 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Piła: 433 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Piła ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 670 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
669,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-2,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
137 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Piła ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,1% powierzchni gminy, a 51,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Piła W mieście Piła ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,1% powierzchni gminy, a 51,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
6,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
51,5 % 51 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
99 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Piła uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 657 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
55,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,7%
Zdających
657 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
50,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
71,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
12 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 60,3% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Piła Język polski: wynik 60,3% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 50,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Piła Matematyka: wynik 50,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 71,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Piła Język angielski: wynik 71,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Piła podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 005 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (773 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 15,1 mln zł przy dochodach 548,9 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 005 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 773 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
25,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,0%
Podatek od środków transportowych
58 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 58 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
548,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
533,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
15,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
30,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Piła najlepsza pozycja to 526. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (89,9 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 465 z 2 451 gmin w kraju · 144. z 224 gmin w województwie · 4. z 9 gmin w powiecie — −2,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 404 z 2 479 gmin w kraju · 224. z 226 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — 0,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
526 z 2 301 gmin w kraju · 26. z 220 gmin w województwie · 2. z 9 gmin w powiecie — 89,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Piła w dziennikach urzędowych ogłoszono 160 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-03.
Akty planistyczne
160 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Piła ma plan ogólny?
W mieście Piła planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 250.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Piła?
W mieście Piła mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat pilski) to 90 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 151 zł/m² (43 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Piła?
W mieście Piła w roku 2025 oddano do użytku 0,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Piła?
W mieście Piła w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 130 spraw budowlanych, w tym 45 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Piła?
W mieście Piła mediana EP ze świadectw energetycznych to 115 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 6 457 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Piła?
W mieście Piła w dziennikach urzędowych ogłoszono 160 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-03.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.