Gmina Sieraków
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 130 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 648 świadectw). Stan na 2026-10-12.
Liczby całego powiatu: Powiat międzychodzki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-19)
W gminie Sieraków plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 116.- Plany miejscowe
- 116 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 3,6 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Sieraków mediana EP ze świadectw energetycznych to 130 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 648 świadectw).- Mediana EP
- 130 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 648 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Sieraków w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 42 sprawy budowlane, w tym 21 spraw o dom jednorodzinny — o 34,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 21 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 42 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 42 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Sieraków dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 24 projekty, w tym 1 inwestycję.- Projekty unijne 2021–2027
- 24 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Sieraków
- Inwestycje
- 1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 12 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 3,4 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Sieraków
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 12 projektów, w tym 7 w całości w gminie Sieraków: 759 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 12 projektów, w tym 1 w całości w gminie Sieraków: 2,6 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Sieraków ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 41 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 41,2 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -6,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,9 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 115 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Sieraków ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,5% powierzchni gminy, a 53,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 1,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 53,2 % 107 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 201 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Sieraków uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 48,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 80 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 48,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,1%
- Zdających
- 80 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 56,4 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 41,2 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 55,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Sieraków podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 092 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 026 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 9,9 mln zł przy dochodach 77,6 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 092 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 026 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 30,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29,9%
- Podatek od środków transportowych
- 22 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 41 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 77,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 67,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 9,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 12,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Sieraków najlepsza pozycja to 1422. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 159 z 2 451 gmin w kraju · 215. z 224 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — −6,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 422 z 2 479 gmin w kraju · 147. z 226 gmin w województwie · 3. z 4 gmin w powiecie — 1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 617 z 2 301 gmin w kraju · 149. z 220 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — 3,6 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Sieraków w dziennikach urzędowych ogłoszono 51 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.- Akty planistyczne
- 51 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXI/211/2026 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 17 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Sieraków
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/192/2026 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na obszarze wsi Lutom, gmina Sieraków
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/193/2026 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie wsi Tuchola- centrum, gmina Sieraków
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/194/2026 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Bohaterów na terenie miasta Sieraków
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/180/2026 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 31 marca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Grobia - Jaroszewo, gmina Sieraków
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIV/173/2026 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 24 lutego 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na obszarze wsi Bucharzewo, gmina Sieraków
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIX/131/2025 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 23 września 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Wronieckiej, Poznańskiej i Dworcowej na terenie miasta Sieraków
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVII/112/2025 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 25 czerwca 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów turystycznych na obszarze miasta Sieraków w rejonie ulicy Wjazdowej
- · plan miejscowy · Uchwała nr XV/93/2025 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 24 kwietnia 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Grobia - Jaroszewo Północ, gmina Sieraków
- · plan miejscowy · Uchwała nr XV/94/2025 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 24 kwietnia 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie wsi Ławica, gmina Sieraków
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Sieraków ma plan ogólny?
- W gminie Sieraków plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 116.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Sieraków?
- W gminie Sieraków nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Sieraków?
- W gminie Sieraków w roku 2025 oddano do użytku 1,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Sieraków?
- W gminie Sieraków w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 42 sprawy budowlane, w tym 21 spraw o dom jednorodzinny — o 34,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Sieraków?
- W gminie Sieraków mediana EP ze świadectw energetycznych to 130 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 648 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Sieraków?
- W gminie Sieraków w dziennikach urzędowych ogłoszono 51 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.