Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Tarnowo Podgórne

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 397. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat poznański stan na

Sprawdź działkę — gmina Tarnowo Podgórne

Granice: Gmina Tarnowo Podgórne
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Tarnowo Podgórne. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat poznański 308 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 582 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat poznański — mediana 308 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 582 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-31)

Uchwała nr XXXVI/497/2026 Rady Gminy Tarnowo Podgórne z dnia 28 lipca 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Tarnowo Podgórne

W gminie Tarnowo Podgórne plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 397.
Plany miejscowe
397 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
71,6 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat poznański) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Tarnowo Podgórne mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat poznański) to 308 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 220 a 402 zł/m² (702 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
308 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat poznański)
Typowy przedział cen od, powiat
220 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat poznański)
Typowy przedział cen do, powiat
402 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat poznański)
Transakcje, powiat
702 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat poznański)

Energia budynków

W gminie Tarnowo Podgórne mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 857 świadectw).
Mediana EP
93 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
3 857 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Tarnowo Podgórne w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 263 sprawy budowlane, w tym 182 sprawy o dom jednorodzinny — o 11,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
182 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
263 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
254 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Tarnowo Podgórne dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 68 projektów, w tym 22 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
68 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tarnowo Podgórne
Inwestycje
22 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
45 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
37,6 mln zł z 18 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Tarnowo Podgórne

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 57 projektów, w tym 10 w całości w gminie Tarnowo Podgórne: 15,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 8 projektów, w tym 7 w całości w gminie Tarnowo Podgórne: 21,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Tarnowo Podgórne: 139 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Tarnowo Podgórne ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +18,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 6,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 343 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
343,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
18,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
6,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
239 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Tarnowo Podgórne ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,0% powierzchni gminy, a 9,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Tarnowo Podgórne W gminie Tarnowo Podgórne ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,0% powierzchni gminy, a 9,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
11 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
9 % 9 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
100 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Tarnowo Podgórne uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 66,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 410 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
66,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,8%
Zdających
410 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
68,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
64,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
80,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
9 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 68,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Tarnowo Podgórne Język polski: wynik 68,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 64,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Tarnowo Podgórne Matematyka: wynik 64,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 80,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Tarnowo Podgórne Język angielski: wynik 80,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Tarnowo Podgórne podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 2 628 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 009 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 29,1 mln zł przy dochodach 424,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
2 628 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 009 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
27,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23,6%
Podatek od środków transportowych
435 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 54 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
424,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
395,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
29,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
83,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Tarnowo Podgórne najlepsza pozycja to 41. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (18,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
41 z 2 451 gmin w kraju · 6. z 224 gmin w województwie · 4. z 17 gmin w powiecie — 18,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
140 z 2 479 gmin w kraju · 12. z 226 gmin w województwie · 5. z 17 gmin w powiecie — 6,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
605 z 2 301 gmin w kraju · 31. z 220 gmin w województwie · 4. z 16 gmin w powiecie — 71,6 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Tarnowo Podgórne w dziennikach urzędowych ogłoszono 269 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-05.
Akty planistyczne
269 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Tarnowo Podgórne ma plan ogólny?
W gminie Tarnowo Podgórne plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 397.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tarnowo Podgórne?
W gminie Tarnowo Podgórne mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat poznański) to 308 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 220 a 402 zł/m² (702 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tarnowo Podgórne?
W gminie Tarnowo Podgórne w roku 2025 oddano do użytku 6,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Tarnowo Podgórne?
W gminie Tarnowo Podgórne w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 263 sprawy budowlane, w tym 182 sprawy o dom jednorodzinny — o 11,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tarnowo Podgórne?
W gminie Tarnowo Podgórne mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 857 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tarnowo Podgórne?
W gminie Tarnowo Podgórne w dziennikach urzędowych ogłoszono 269 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-05.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.