Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat poznański

Mediana ceny gruntu budowlanego to 308 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 220 a 402 zł/m² (702 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. wielkopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat poznański

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat poznański 308 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 582 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat poznański — mediana 308 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 582 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Rokietnica (2026-09-08)

Uchwała nr XLI/341/2026 Rady Gminy Rokietnica z dnia 31 sierpnia 2026 r. w sprawie: Planu ogólnego gminy Rokietnica

W powiecie poznańskim plan ogólny ma 11 gmin z 17 — to 65%, a planów miejscowych widzę 2 540.
Gminy z planem ogólnym
11 z 17 gmin w obszarze
Plany miejscowe
2 540 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie poznańskim mediana ceny gruntu budowlanego to 308 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 220 a 402 zł/m² (702 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
308 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
220 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
402 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
702 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie poznańskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 43 565 świadectw).
Mediana EP
87 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
43 565 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
17 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie poznańskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 2 604 sprawy budowlane, w tym 1 833 sprawy o dom jednorodzinny — o 3,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
1 833 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
2 604 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
2 560 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie poznańskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 254 projekty, w tym 152 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
254 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie poznańskim
Inwestycje
152 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
97 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
5 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
523 mln zł z 170 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie poznańskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 170 projektów, w tym 104 w całości w powiecie poznańskim: 278,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 60 projektów, w tym 52 w całości w powiecie poznańskim: 117,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 18 projektów, w tym 9 w całości w powiecie poznańskim: 126,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 5 projektów, w tym 4 w całości w powiecie poznańskim: 594 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie poznańskim: 382 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie poznańskim bezrobocie to 1,2% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 713 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
1,2 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 713 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
7 162 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
14 847 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie poznańskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,0 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 4 959 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
63 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
4 959 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66 % wynik średni, zdających
Matematyka
60 % wynik średni, zdających
Język angielski
77,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 66,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat poznański Język polski: wynik 66,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 60,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat poznański Matematyka: wynik 60,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 77,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat poznański Język angielski: wynik 77,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie poznańskim najlepsza pozycja to 6. miejsce z 243 powiatów w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (11,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
6 z 243 powiatów w kraju · 1. z 25 powiatów w województwie — 11,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
16 z 258 powiatów w kraju · 2. z 26 powiatów w województwie — 5,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
307 z 380 powiatów w kraju · 31. z 35 powiatów w województwie — 10,7 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie poznańskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 994 akty planistyczne, ostatni 2026-10-05.
Akty planistyczne
1 994 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie poznańskim ma plan ogólny?
W powiecie poznańskim plan ogólny ma 11 gmin z 17 — to 65%, a planów miejscowych widzę 2 540.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie poznańskim?
W powiecie poznańskim mediana ceny gruntu budowlanego to 308 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 220 a 402 zł/m² (702 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie poznańskim?
W powiecie poznańskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie poznańskim?
W powiecie poznańskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 2 604 sprawy budowlane, w tym 1 833 sprawy o dom jednorodzinny — o 3,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie poznańskim?
W powiecie poznańskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 43 565 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie poznańskim?
W powiecie poznańskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 994 akty planistyczne, ostatni 2026-10-05.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.