Powiat szamotulski
Mediana ceny gruntu budowlanego to 158 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 199 zł/m² (84 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.
Liczby całego województwa: Woj. wielkopolskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Duszniki (2026-08-31)
W powiecie szamotulskim plan ogólny ma 7 gmin z 8 — to 88%, a planów miejscowych widzę 546.- Gminy z planem ogólnym
- 7 z 8 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 546 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Ceny gruntu budowlanego
W powiecie szamotulskim mediana ceny gruntu budowlanego to 158 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 199 zł/m² (84 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego
- 158 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
- Typowy przedział cen od
- 102 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do
- 199 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje
- 84 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy
Energia budynków
W powiecie szamotulskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 282 świadectw).- Mediana EP
- 93 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 4 282 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Budowy
W powiecie szamotulskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 704 sprawy budowlane, w tym 495 spraw o dom jednorodzinny — o 7,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 495 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 704 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 685 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie szamotulskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 60 projektów, w tym 31 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 60 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie szamotulskim
- Inwestycje
- 31 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 29 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 100,7 mln zł z 30 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie szamotulskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 51 projektów, w tym 24 w całości w powiecie szamotulskim: 83,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 7 projektów, w tym 6 w całości w powiecie szamotulskim: 17,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
Ludność i gospodarka
W powiecie szamotulskim bezrobocie to 4,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 668 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 4 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 8 668 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 5 417 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 7 645 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie szamotulskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,3 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 015 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 55,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 1 015 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 60,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 49,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 69,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie szamotulskim najlepsza pozycja to 24. miejsce z 243 powiatów w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (3,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 24 z 243 powiatów w kraju · 3. z 25 powiatów w województwie — 3,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 34 z 258 powiatów w kraju · 4. z 26 powiatów w województwie — 3,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 206 z 380 powiatów w kraju · 25. z 35 powiatów w województwie — 26,6 % w 2021 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 152 z 193 powiatów w kraju · 19. z 22 powiatów w województwie — 8,3 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W powiecie szamotulskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 361 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-03.- Akty planistyczne
- 361 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IR-VIII.4131.18.2026.5 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 31 sierpnia 2026 r. orzekające nieważność uchwały Nr XXXIV/214/2026 Rady Gminy Kaźmierz z dnia 20 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Kaźmierz – Kiączyn – Dolne Pole, Gmina Kaźmierz – etap III „część B”, w części tj. § 9 pkt 3 wyłącznie w zakresie zwrotu: „– 600m2 ;”.
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXVI/267/26 Rady Gminy Duszniki z dnia 25 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Duszniki.
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXI/133/2026 Rady Miasta Obrzycko z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego Miasta Obrzycko
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXV/220/2026 Rady Gminy Kaźmierz z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Kopanina, rejon ul. Pod Lasem, Gmina Kaźmierz – etap II
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXV/221/2026 Rady Gminy Kaźmierz z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Kaźmierz – Radzyny, Obwodnica, Gmina Kaźmierz – Etap II
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXVI/222/2026 Rady Gminy Kaźmierz z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Kaźmierz
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVIII/192/2026 Rady Gminy Obrzycko z dnia 12 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Obrzycko.
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVIII/165/2026 Rady Miejskiej w Ostrorogu z dnia 23 lipca 2026 r. w sprawie planu ogólnego miasta i gminy Ostroróg
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/214/2026 Rady Gminy Kaźmierz z dnia 20 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Kaźmierz – Kiączyn – Dolne Pole, Gmina Kaźmierz – etap III „część B”
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/212/2026 Rady Gminy Kaźmierz z dnia 20 lipca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Kaźmierzu rejon ul. Szamotulskiej, Gmina Kaźmierz – etap I
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie szamotulskim ma plan ogólny?
- W powiecie szamotulskim plan ogólny ma 7 gmin z 8 — to 88%, a planów miejscowych widzę 546.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie szamotulskim?
- W powiecie szamotulskim mediana ceny gruntu budowlanego to 158 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 199 zł/m² (84 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie szamotulskim?
- W powiecie szamotulskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie szamotulskim?
- W powiecie szamotulskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 704 sprawy budowlane, w tym 495 spraw o dom jednorodzinny — o 7,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie szamotulskim?
- W powiecie szamotulskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 282 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie szamotulskim?
- W powiecie szamotulskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 361 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-03.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Duszniki — gmina wiejska
- Kaźmierz — gmina wiejska
- Obrzycko — gmina wiejska
- Obrzycko — miasto
- Ostroróg — gmina miejsko-wiejska
- Pniewy — gmina miejsko-wiejska
- Szamotuły — gmina miejsko-wiejska
- Wronki — gmina miejsko-wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
- Kalisz
- Konin
- Leszno
- Poznań
- Powiat chodzieski
- Powiat czarnkowsko-trzcianecki
- Powiat gnieźnieński
- Powiat gostyński
- Powiat grodziski
- Powiat jarociński
- Powiat kaliski
- Powiat kolski
- Powiat koniński
- Powiat kościański
- Powiat krotoszyński
- Powiat kępiński
- Powiat leszczyński
- Powiat międzychodzki
- Powiat nowotomyski
- Powiat obornicki
- Powiat ostrowski
- Powiat ostrzeszowski
- Powiat pilski
- Powiat pleszewski
- Powiat poznański
- Powiat rawicki
- Powiat słupecki
- Powiat turecki
- Powiat wolsztyński
- Powiat wrzesiński
- Powiat wągrowiecki
- Powiat złotowski
- Powiat średzki
- Powiat śremski
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.