Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Pniewy

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 491 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat szamotulski stan na

Sprawdź działkę — gmina Pniewy

Granice: Gmina Pniewy
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Pniewy. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat szamotulski 158 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat szamotulski — mediana 158 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Pniewy planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 94.
Plany miejscowe
94 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
5,8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat szamotulski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Pniewy mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat szamotulski) to 158 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 199 zł/m² (84 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
158 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat szamotulski)
Typowy przedział cen od, powiat
102 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat szamotulski)
Typowy przedział cen do, powiat
199 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat szamotulski)
Transakcje, powiat
84 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat szamotulski)

Energia budynków

W gminie Pniewy mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 491 świadectw).
Mediana EP
83 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
491 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Pniewy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 100 spraw budowlanych, w tym 58 spraw o dom jednorodzinny — o 100,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
58 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
100 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
98 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Pniewy dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 22 projekty, w tym 9 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
22 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Pniewy
Inwestycje
9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
13 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
57,4 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Pniewy

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 19 projektów, w tym 5 w całości w gminie Pniewy: 50,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Pniewy: 7,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Pniewy ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 77 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
77,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
134 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Pniewy ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 2,6% powierzchni gminy, a 30,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Pniewy W gminie Pniewy ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 2,6% powierzchni gminy, a 30,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
2,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
30,1 % 46 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
153 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Pniewy uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 137 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,5%
Zdających
137 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
56 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 63,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Pniewy Język polski: wynik 63,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 56,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Pniewy Matematyka: wynik 56,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Pniewy Język angielski: wynik 72,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Pniewy podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 397 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (786 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 974 tys. zł przy dochodach 111,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 397 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 786 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
30,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24,6%
Podatek od środków transportowych
66 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
111,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
110,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
974 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Pniewy najlepsza pozycja to 619. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
949 z 2 451 gmin w kraju · 101. z 224 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — −0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
619 z 2 479 gmin w kraju · 62. z 226 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 3,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 476 z 2 301 gmin w kraju · 128. z 220 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — 5,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Pniewy w dziennikach urzędowych ogłoszono 50 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-11.
Akty planistyczne
50 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Pniewy ma plan ogólny?
W gminie Pniewy planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 94.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Pniewy?
W gminie Pniewy mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat szamotulski) to 158 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 199 zł/m² (84 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Pniewy?
W gminie Pniewy w roku 2025 oddano do użytku 3,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Pniewy?
W gminie Pniewy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 100 spraw budowlanych, w tym 58 spraw o dom jednorodzinny — o 100,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Pniewy?
W gminie Pniewy mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 491 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Pniewy?
W gminie Pniewy w dziennikach urzędowych ogłoszono 50 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-11.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.