Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Szamotuły

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 102. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat szamotulski stan na

Sprawdź działkę — gmina Szamotuły

Granice: Gmina Szamotuły
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Szamotuły. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat szamotulski 158 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat szamotulski — mediana 158 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-06-12)

Uchwała nr XXV/307/2026 Rady Miasta i Gminy Szamotuły z dnia 9 czerwca 2026 r. w sprawie planu ogólnego miasta i gminy Szamotuły

W gminie Szamotuły plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 102.
Plany miejscowe
102 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
9,7 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat szamotulski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Szamotuły mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat szamotulski) to 158 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 199 zł/m² (84 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
158 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat szamotulski)
Typowy przedział cen od, powiat
102 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat szamotulski)
Typowy przedział cen do, powiat
199 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat szamotulski)
Transakcje, powiat
84 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat szamotulski)

Energia budynków

W gminie Szamotuły mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 805 świadectw).
Mediana EP
103 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 805 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Szamotuły w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 213 spraw budowlanych, w tym 153 sprawy o dom jednorodzinny — o 25,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
153 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
213 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
205 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Szamotuły dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 34 projekty, w tym 14 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
34 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Szamotuły
Inwestycje
14 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
20 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
28,4 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Szamotuły

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 31 projektów, w tym 7 w całości w gminie Szamotuły: 19,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Szamotuły: 9,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Szamotuły ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 171 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
170,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
2,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
133 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Szamotuły ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,4% powierzchni gminy, a 26,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Szamotuły W gminie Szamotuły ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,4% powierzchni gminy, a 26,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
3,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
26,6 % 47 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
177 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Szamotuły uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 345 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
52,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,5%
Zdających
345 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
59,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
45,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
8 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 59,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Szamotuły Język polski: wynik 59,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 45,5% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Szamotuły Matematyka: wynik 45,5% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Szamotuły Język angielski: wynik 70,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Szamotuły podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 983 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (786 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 922 tys. zł przy dochodach 229,5 mln zł.
Podatek od nieruchomości
983 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 786 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
25,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24,6%
Podatek od środków transportowych
34 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
229,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
228,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
922 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
11,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Szamotuły najlepsza pozycja to 485. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (2,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
485 z 2 451 gmin w kraju · 51. z 224 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — 2,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
732 z 2 479 gmin w kraju · 71. z 226 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — 3,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 295 z 2 301 gmin w kraju · 103. z 220 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 9,7 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Szamotuły w dziennikach urzędowych ogłoszono 49 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-12.
Akty planistyczne
49 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Szamotuły ma plan ogólny?
W gminie Szamotuły plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 102.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Szamotuły?
W gminie Szamotuły mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat szamotulski) to 158 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 199 zł/m² (84 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Szamotuły?
W gminie Szamotuły w roku 2025 oddano do użytku 3,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Szamotuły?
W gminie Szamotuły w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 213 spraw budowlanych, w tym 153 sprawy o dom jednorodzinny — o 25,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Szamotuły?
W gminie Szamotuły mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 805 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Szamotuły?
W gminie Szamotuły w dziennikach urzędowych ogłoszono 49 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-12.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.