Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat jarociński

Mediana ceny gruntu budowlanego to 107 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 104 a 130 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. wielkopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat jarociński

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat jarociński 107 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat jarociński — mediana 107 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Kotlin (2026-09-01)

Uchwała nr XXIX/206/2026 Rady Gminy Kotlin z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Kotlin

W powiecie jarocińskim plan ogólny ma 3 gminy z 4 — to 75%, a planów miejscowych widzę 74.
Gminy z planem ogólnym
3 z 4 gmin w obszarze
Plany miejscowe
74 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie jarocińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 107 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 104 a 130 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
107 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
104 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
130 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
20 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie jarocińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 132 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 254 świadectw).
Mediana EP
132 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
3 254 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
4 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie jarocińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 360 spraw budowlanych, w tym 173 sprawy o dom jednorodzinny — o 14,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
173 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
360 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
355 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie jarocińskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 70 projektów, w tym 18 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
70 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie jarocińskim
Inwestycje
18 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
48 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
4 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
37 mln zł z 23 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie jarocińskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 61 projektów, w tym 16 w całości w powiecie jarocińskim: 31,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 4 projekty, w tym 2 w całości w powiecie jarocińskim: 1,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 4 projekty, w tym 4 w całości w powiecie jarocińskim: 3,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie jarocińskim: 149 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie jarocińskim bezrobocie to 5,7% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 749 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
5,7 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 749 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 698 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
7 389 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie jarocińskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,7 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 757 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
54,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
757 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
48,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
64 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 60,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat jarociński Język polski: wynik 60,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 48,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat jarociński Matematyka: wynik 48,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 64,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat jarociński Język angielski: wynik 64,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie jarocińskim najlepsza pozycja to 137. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (35,3 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
137 z 380 powiatów w kraju · 13. z 35 powiatów w województwie — 35,3 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie jarocińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 62 akty planistyczne, ostatni 2026-09-09.
Akty planistyczne
62 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie jarocińskim ma plan ogólny?
W powiecie jarocińskim plan ogólny ma 3 gminy z 4 — to 75%, a planów miejscowych widzę 74.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie jarocińskim?
W powiecie jarocińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 107 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 104 a 130 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie jarocińskim?
W powiecie jarocińskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie jarocińskim?
W powiecie jarocińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 360 spraw budowlanych, w tym 173 sprawy o dom jednorodzinny — o 14,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie jarocińskim?
W powiecie jarocińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 132 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 254 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie jarocińskim?
W powiecie jarocińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 62 akty planistyczne, ostatni 2026-09-09.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.