Konin
Mediana ceny gruntu budowlanego to 79 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 47 a 159 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.
Liczby całego województwa: Woj. wielkopolskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: miasto Konin (2026-08-21)
W mieście Konin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.- Gminy z planem ogólnym
- 1 z 1 gminy w obszarze
Ceny gruntu budowlanego
W mieście Konin mediana ceny gruntu budowlanego to 79 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 47 a 159 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego
- 79 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
- Typowy przedział cen od
- 47 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do
- 159 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje
- 20 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy
Energia budynków
W mieście Konin mediana EP ze świadectw energetycznych to 57 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 043 świadectw).- Mediana EP
- 57 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 4 043 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W mieście Konin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 131 spraw budowlanych, w tym 48 spraw o dom jednorodzinny — o 23,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 48 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 131 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 130 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W mieście Konin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 132 projekty, w tym 95 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 132 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Konin
- Inwestycje
- 95 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 28 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 9 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 170,9 mln zł z 75 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Konin
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 117 projektów, w tym 63 w całości w mieście Konin: 133,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 9 projektów, w tym 9 w całości w mieście Konin: 13,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 4 projekty, w tym 3 w całości w mieście Konin: 24,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W mieście Konin bezrobocie to 7,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 371 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 7 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 8 371 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 5 556 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 1 385 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W mieście Konin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,0 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 712 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 54 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 712 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 62,6 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 45,3 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 71,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W mieście Konin najlepsza pozycja to 8. miejsce z 193 powiatów w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,5 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 241 z 243 powiatów w kraju · 25. z 25 powiatów w województwie — −7,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 228 z 258 powiatów w kraju · 25. z 26 powiatów w województwie — 0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 333 z 380 powiatów w kraju · 34. z 35 powiatów w województwie — 5,1 % w 2021 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 8 z 193 powiatów w kraju · 1. z 22 powiatów w województwie — 99,5 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W mieście Konin w dziennikach urzędowych ogłoszono 70 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-21.- Akty planistyczne
- 70 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr 438 Rady Miasta Konina z dnia 18 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta Konina.
- · plan miejscowy · Uchwała nr 202 Rady Miasta Konina z dnia 28 maja 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Konina dla wybranych terenów położonych na 3 osiedlach: Laskówiec, Starówka, Wilków.
- · plan miejscowy · Uchwała nr 37 Rady Miasta Konina z dnia 24 czerwca 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Konina – Jezioro Gosławskie.
- · plan miejscowy · Uchwała nr 39 Rady Miasta Konina z dnia 24 czerwca 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Konina w rejonie ulic Przemysłowej i Al. 1 Maja.
- · plan miejscowy · Uchwała nr 1082 Rady Miasta Konina z dnia 27 marca 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Konina: Kleczewska – Jeżowa.
- · plan miejscowy · Uchwała nr 1065 Rady Miasta Konina z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Konina – Pątnów Północ.
- · plan miejscowy · Uchwała nr 1025 Rady Miasta Konina z dnia 29 listopada 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Konina: Józefa Piłsudskiego - Jaspisowa.
- · plan miejscowy · Uchwała nr 1026 Rady Miasta Konina z dnia 29 listopada 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Konina: Hurtowa – św. Maksymiliana Kolbego.
- · plan miejscowy · Uchwała nr 802 Rady Miasta Konina z dnia 28 września 2022 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Konina dla wybranych terenów położonych na 4 osiedlach.
- · plan miejscowy · Uchwała nr 801 Rady Miasta Konina z dnia 28 września 2022 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Konina dla wybranych terenów położonych na 7 osiedlach.
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w mieście Konin ma plan ogólny?
- W mieście Konin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w mieście Konin?
- W mieście Konin mediana ceny gruntu budowlanego to 79 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 47 a 159 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Konin?
- W mieście Konin nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w mieście Konin?
- W mieście Konin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 131 spraw budowlanych, w tym 48 spraw o dom jednorodzinny — o 23,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Konin?
- W mieście Konin mediana EP ze świadectw energetycznych to 57 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 043 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Konin?
- W mieście Konin w dziennikach urzędowych ogłoszono 70 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-21.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
Pozostałe powiaty w województwie
- Kalisz
- Leszno
- Poznań
- Powiat chodzieski
- Powiat czarnkowsko-trzcianecki
- Powiat gnieźnieński
- Powiat gostyński
- Powiat grodziski
- Powiat jarociński
- Powiat kaliski
- Powiat kolski
- Powiat koniński
- Powiat kościański
- Powiat krotoszyński
- Powiat kępiński
- Powiat leszczyński
- Powiat międzychodzki
- Powiat nowotomyski
- Powiat obornicki
- Powiat ostrowski
- Powiat ostrzeszowski
- Powiat pilski
- Powiat pleszewski
- Powiat poznański
- Powiat rawicki
- Powiat szamotulski
- Powiat słupecki
- Powiat turecki
- Powiat wolsztyński
- Powiat wrzesiński
- Powiat wągrowiecki
- Powiat złotowski
- Powiat średzki
- Powiat śremski
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.