Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat słupecki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 115 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 61 a 166 zł/m² (60 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. wielkopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat słupecki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat słupecki 115 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
34 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat słupecki — mediana 115 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 34 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Orchowo (2026-08-31)

Uchwała nr XXXII/187/26 Rady Gminy Orchowo z dnia 31 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Orchowo

W powiecie słupeckim plan ogólny ma 7 gmin z 8 — to 88%, a planów miejscowych widzę 232.
Gminy z planem ogólnym
7 z 8 gmin w obszarze
Plany miejscowe
232 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie słupeckim mediana ceny gruntu budowlanego to 115 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 61 a 166 zł/m² (60 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
115 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
61 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
166 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
60 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie słupeckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 870 świadectw).
Mediana EP
116 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 870 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie słupeckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 458 spraw budowlanych, w tym 275 spraw o dom jednorodzinny — o 2,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
275 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
458 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
451 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie słupeckim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 124 projekty, w tym 100 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
124 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie słupeckim
Inwestycje
100 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
24 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
178,9 mln zł z 79 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie słupeckim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 120 projektów, w tym 77 w całości w powiecie słupeckim: 176,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie słupeckim: 1,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie słupeckim bezrobocie to 7,9% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 825 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
7,9 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 825 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 301 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
8 503 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie słupeckim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,0 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 585 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
585 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63 % wynik średni, zdających
Matematyka
51 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 63,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat słupecki Język polski: wynik 63,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 51,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat słupecki Matematyka: wynik 51,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat słupecki Język angielski: wynik 65,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie słupeckim najlepsza pozycja to 45. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (49,3 %, 2021 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
89 z 243 powiatów w kraju · 11. z 25 powiatów w województwie — −1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
68 z 258 powiatów w kraju · 10. z 26 powiatów w województwie — 2,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
45 z 380 powiatów w kraju · 4. z 35 powiatów w województwie — 49,3 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie słupeckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 169 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.
Akty planistyczne
169 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie słupeckim ma plan ogólny?
W powiecie słupeckim plan ogólny ma 7 gmin z 8 — to 88%, a planów miejscowych widzę 232.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie słupeckim?
W powiecie słupeckim mediana ceny gruntu budowlanego to 115 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 61 a 166 zł/m² (60 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie słupeckim?
W powiecie słupeckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie słupeckim?
W powiecie słupeckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 458 spraw budowlanych, w tym 275 spraw o dom jednorodzinny — o 2,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie słupeckim?
W powiecie słupeckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 870 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie słupeckim?
W powiecie słupeckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 169 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.