Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat obornicki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 109 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 84 a 142 zł/m² (173 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. wielkopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat obornicki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat obornicki (3 lata) 109 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat obornicki (3 lata) — mediana 109 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Ryczywół (2026-08-31)

Uchwała nr XXIV/199/2026 Rady Gminy Ryczywół z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Ryczywół

W powiecie obornickim plan ogólny ma 1 gmina z 3 — to 33%, a planów miejscowych widzę 267.
Gminy z planem ogólnym
1 z 3 gmin w obszarze
Plany miejscowe
267 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie obornickim mediana ceny gruntu budowlanego to 109 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 84 a 142 zł/m² (173 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego
109 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
Typowy przedział cen od
84 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
142 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
173 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Energia budynków

W powiecie obornickim mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 780 świadectw).
Mediana EP
95 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 780 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
3 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie obornickim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 362 sprawy budowlane, w tym 199 spraw o dom jednorodzinny — o 14,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
199 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
362 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
353 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie obornickim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 57 projektów, w tym 22 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
57 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie obornickim
Inwestycje
22 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
31 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
4 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
73,6 mln zł z 24 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie obornickim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 45 projektów, w tym 18 w całości w powiecie obornickim: 22,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 4 projekty, w tym 3 w całości w powiecie obornickim: 21,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 4 projekty, w tym 1 w całości w powiecie obornickim: 652 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 2 w całości w powiecie obornickim: 28,8 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie obornickim bezrobocie to 4,2% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 849 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
4,2 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 849 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 970 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
4 452 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie obornickim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,1 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 674 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
674 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
46 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 60,3% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat obornicki Język polski: wynik 60,3% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 46,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat obornicki Matematyka: wynik 46,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat obornicki Język angielski: wynik 66,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie obornickim najlepsza pozycja to 49. miejsce z 243 powiatów w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (0,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
49 z 243 powiatów w kraju · 7. z 25 powiatów w województwie — 0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
107 z 258 powiatów w kraju · 14. z 26 powiatów w województwie — 2,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
227 z 380 powiatów w kraju · 27. z 35 powiatów w województwie — 24,2 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
134 z 193 powiatów w kraju · 14. z 22 powiatów w województwie — 12,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie obornickim w dziennikach urzędowych ogłoszono 176 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-10.
Akty planistyczne
176 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie obornickim ma plan ogólny?
W powiecie obornickim plan ogólny ma 1 gmina z 3 — to 33%, a planów miejscowych widzę 267.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie obornickim?
W powiecie obornickim mediana ceny gruntu budowlanego to 109 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 84 a 142 zł/m² (173 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie obornickim?
W powiecie obornickim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie obornickim?
W powiecie obornickim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 362 sprawy budowlane, w tym 199 spraw o dom jednorodzinny — o 14,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie obornickim?
W powiecie obornickim mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 780 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie obornickim?
W powiecie obornickim w dziennikach urzędowych ogłoszono 176 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-10.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.