Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat wrzesiński

Mediana ceny gruntu budowlanego to 204 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 132 a 270 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. wielkopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat wrzesiński

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wrzesiński 204 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wrzesiński — mediana 204 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Pyzdry (2026-09-03)

Uchwała nr XVI/144/2026 Rady Miejskiej w Pyzdrach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Pyzdry

W powiecie wrzesińskim plan ogólny ma 3 gminy z 5 — to 60%, a planów miejscowych widzę 251.
Gminy z planem ogólnym
3 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
251 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie wrzesińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 204 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 132 a 270 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
204 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
132 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
270 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
24 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie wrzesińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 119 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 475 świadectw).
Mediana EP
119 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
4 475 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
5 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie wrzesińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 549 spraw budowlanych, w tym 342 sprawy o dom jednorodzinny — o 27,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
342 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
549 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
545 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie wrzesińskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 87 projektów, w tym 40 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
87 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie wrzesińskim
Inwestycje
40 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
44 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
3 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
163,8 mln zł z 51 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie wrzesińskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 76 projektów, w tym 42 w całości w powiecie wrzesińskim: 97,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 5 projektów, w tym 5 w całości w powiecie wrzesińskim: 20,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 3 projekty, w tym 3 w całości w powiecie wrzesińskim: 1,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty, w tym 1 w całości w powiecie wrzesińskim: 44,4 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie wrzesińskim bezrobocie to 3,9% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 967 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
3,9 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 967 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 564 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
7 448 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie wrzesińskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,6 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 847 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
58,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
847 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 62,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat wrzesiński Język polski: wynik 62,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat wrzesiński Matematyka: wynik 54,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat wrzesiński Język angielski: wynik 70,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie wrzesińskim najlepsza pozycja to 189. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (28,4 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
189 z 380 powiatów w kraju · 22. z 35 powiatów w województwie — 28,4 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie wrzesińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 160 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-15.
Akty planistyczne
160 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie wrzesińskim ma plan ogólny?
W powiecie wrzesińskim plan ogólny ma 3 gminy z 5 — to 60%, a planów miejscowych widzę 251.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie wrzesińskim?
W powiecie wrzesińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 204 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 132 a 270 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie wrzesińskim?
W powiecie wrzesińskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie wrzesińskim?
W powiecie wrzesińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 549 spraw budowlanych, w tym 342 sprawy o dom jednorodzinny — o 27,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie wrzesińskim?
W powiecie wrzesińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 119 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 475 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie wrzesińskim?
W powiecie wrzesińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 160 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-15.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.