Powiat koniński
Mediana ceny gruntu budowlanego to 68 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 50 a 100 zł/m² (237 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.
Liczby całego województwa: Woj. wielkopolskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Kleczew (2026-09-07)
W powiecie konińskim plan ogólny ma 6 gmin z 14 — to 43%, a planów miejscowych widzę 389.- Gminy z planem ogólnym
- 6 z 14 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 389 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Ceny gruntu budowlanego
W powiecie konińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 68 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 50 a 100 zł/m² (237 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego
- 68 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
- Typowy przedział cen od
- 50 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do
- 100 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje
- 237 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy
Energia budynków
W powiecie konińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 76 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 640 świadectw).- Mediana EP
- 76 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 3 640 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 14 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Budowy
W powiecie konińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 1 156 spraw budowlanych, w tym 871 spraw o dom jednorodzinny — o 3,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 871 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 1 156 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 1 073 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie konińskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 246 projektów, w tym 201 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 246 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie konińskim
- Inwestycje
- 201 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 44 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 478,3 mln zł z 183 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie konińskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 237 projektów, w tym 176 w całości w powiecie konińskim: 473,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 6 projektów, w tym 6 w całości w powiecie konińskim: 4,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie konińskim: 228 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W powiecie konińskim bezrobocie to 9,6% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 177 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 9,6 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 7 177 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 4 213 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 21 007 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie konińskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,7 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 208 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 53,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 1 208 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 58,8 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 48,6 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 65,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie konińskim najlepsza pozycja to 5. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (59,8 %, 2021 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 38 z 243 powiatów w kraju · 4. z 25 powiatów w województwie — 1,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 30 z 258 powiatów w kraju · 3. z 26 powiatów w województwie — 4,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 5 z 380 powiatów w kraju · 2. z 35 powiatów w województwie — 59,8 % w 2021 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 106 z 193 powiatów w kraju · 7. z 22 powiatów w województwie — 23,4 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W powiecie konińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 343 akty planistyczne, ostatni 2026-09-28.- Akty planistyczne
- 343 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr 302/XXXII/26 Rady Miejskiej Gminy Ślesin z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów w obrębach Szyszyńskie Holendry, Lubomyśle, Ślesin i Honoratka, na obszarze Gminy Ślesin
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XLIX/284/2026 Rady Miejskiej w Kleczewie z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy i Miasta Kleczew
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVII/193/2026 Rady Gminy Grodziec z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Grodziec
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLVII/350/2026 Rady Gminy Kazimierz Biskupi z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębach Kazimierz Biskupi oraz Kamienica, gm. Kazimierz Biskupi
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLVII/349/2026 Rady Gminy Kazimierz Biskupi z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranego terenu położonego w obrębie Nieświastów, gm. Kazimierz Biskupi
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XLVII/351/2026 Rady Gminy Kazimierz Biskupi z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Kazimierz Biskupi
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr 164/26 Rady Gminy Rzgów z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Rzgów
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVII/192/2026 Rady Miejskiej w Golinie z dnia 13 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Golina
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLV/343/2026 Rady Gminy Kazimierz Biskupi z dnia 24 lipca 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów położonych w obrębie Kozarzewek gm. Kazimierz Biskupi część B
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVII/167/26 Rady Miejskiej w Rychwale z dnia 30 czerwca 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Rychwał
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie konińskim ma plan ogólny?
- W powiecie konińskim plan ogólny ma 6 gmin z 14 — to 43%, a planów miejscowych widzę 389.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie konińskim?
- W powiecie konińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 68 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 50 a 100 zł/m² (237 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie konińskim?
- W powiecie konińskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie konińskim?
- W powiecie konińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 1 156 spraw budowlanych, w tym 871 spraw o dom jednorodzinny — o 3,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie konińskim?
- W powiecie konińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 76 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 640 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie konińskim?
- W powiecie konińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 343 akty planistyczne, ostatni 2026-09-28.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Golina — gmina miejsko-wiejska
- Grodziec — gmina wiejska
- Kazimierz Biskupi — gmina wiejska
- Kleczew — gmina miejsko-wiejska
- Kramsk — gmina wiejska
- Krzymów — gmina wiejska
- Rychwał — gmina miejsko-wiejska
- Rzgów — gmina wiejska
- Skulsk — gmina wiejska
- Sompolno — gmina miejsko-wiejska
- Stare Miasto — gmina wiejska
- Wierzbinek — gmina wiejska
- Wilczyn — gmina wiejska
- Ślesin — gmina miejsko-wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
- Kalisz
- Konin
- Leszno
- Poznań
- Powiat chodzieski
- Powiat czarnkowsko-trzcianecki
- Powiat gnieźnieński
- Powiat gostyński
- Powiat grodziski
- Powiat jarociński
- Powiat kaliski
- Powiat kolski
- Powiat kościański
- Powiat krotoszyński
- Powiat kępiński
- Powiat leszczyński
- Powiat międzychodzki
- Powiat nowotomyski
- Powiat obornicki
- Powiat ostrowski
- Powiat ostrzeszowski
- Powiat pilski
- Powiat pleszewski
- Powiat poznański
- Powiat rawicki
- Powiat szamotulski
- Powiat słupecki
- Powiat turecki
- Powiat wolsztyński
- Powiat wrzesiński
- Powiat wągrowiecki
- Powiat złotowski
- Powiat średzki
- Powiat śremski
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.