Gmina Ślesin
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 60 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 471 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat koniński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Ślesin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 42,3 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat koniński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Ślesin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat koniński) to 68 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 50 a 100 zł/m² (237 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 68 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat koniński)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 50 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat koniński)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 100 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat koniński)
- Transakcje, powiat
- 237 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat koniński)
Energia budynków
W gminie Ślesin mediana EP ze świadectw energetycznych to 60 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 471 świadectw).- Mediana EP
- 60 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 471 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Ślesin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 122 sprawy budowlane, w tym 78 spraw o dom jednorodzinny — o 8,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 78 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 122 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 118 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Ślesin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 70 projektów, w tym 45 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 70 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ślesin
- Inwestycje
- 45 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 24 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 58 mln zł z 19 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Ślesin
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 69 projektów, w tym 18 w całości w gminie Ślesin: 57,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Ślesin: 228 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Ślesin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 95 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 94,5 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -2,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 3,6 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 129 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Ślesin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,4% powierzchni gminy, a 16,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 12,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 16,6 % 24 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 145 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Ślesin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 50,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 116 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 50,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 52,8%
- Zdających
- 116 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 54,8 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 46,1 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 66 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 5 szkół z 6 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Ślesin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 280 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (757 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 10,2 mln zł przy dochodach 120,1 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 280 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 757 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 35,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28,0%
- Podatek od środków transportowych
- 40 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 40 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 120,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 109,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 10,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 6,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Ślesin najlepsza pozycja to 560. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 317 z 2 451 gmin w kraju · 132. z 224 gmin w województwie · 9. z 14 gmin w powiecie — −2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 560 z 2 479 gmin w kraju · 55. z 226 gmin w województwie · 6. z 14 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 776 z 2 301 gmin w kraju · 44. z 220 gmin w województwie · 3. z 14 gmin w powiecie — 42,3 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Ślesin w dziennikach urzędowych ogłoszono 105 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-28.- Akty planistyczne
- 105 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr 302/XXXII/26 Rady Miejskiej Gminy Ślesin z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów w obrębach Szyszyńskie Holendry, Lubomyśle, Ślesin i Honoratka, na obszarze Gminy Ślesin
- · plan miejscowy · Uchwała nr 247/XXVIII/26 Rady Miejskiej Gminy Ślesin z dnia 23 kwietnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów na obszarze gminy Ślesin
- · plan miejscowy · Uchwała nr 246/XXVIII/26 Rady Miejskiej Gminy Ślesin z dnia 23 kwietnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ślesin
- · plan miejscowy · Uchwała nr 112/XII/25 Rady Miejskiej Gminy Ślesin z dnia 31 marca 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów w obrębie Żółwieniec - część 1, na obszarze Gminy Ślesin
- · plan miejscowy · Uchwała nr 707/XLV/24 Rady Miejskiej Gminy Ślesin z dnia 25 kwietnia 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów na obszarze Miasta Ślesin rejon ul. Leśnej - część A
- · plan miejscowy · Uchwała nr 701/LXIV/24 Rady Miejskiej Gminy Ślesin z dnia 27 marca 2024 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ślesin, obejmującego tereny w miejscowości Licheń Stary
- · plan miejscowy · Uchwała nr 700/LXIV/24 Rady Miejskiej Gminy Ślesin z dnia 27 marca 2024 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów w obrębie Mikorzyn na obszarze Gminy Ślesin
- · plan miejscowy · Uchwała nr 676/LXIII/24 Rady Miejskiej Gminy Ślesin z dnia 23 lutego 2024 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów w obrębie Ślesin, na obszarze Gminy Ślesin, część A
- · plan miejscowy · Uchwała nr 677/LXIII/24 Rady Miejskiej Gminy Ślesin z dnia 23 lutego 2024 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów w miejscowości Szyszyńskie Holendry, Gmina Ślesin
- · plan miejscowy · Uchwała nr 650/LX/23 Rady Miejskiej Gminy Ślesin z dnia 8 listopada 2023 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wybranych terenów w obrębie Niedźwiady i Piotrkowice na obszarze Gminy Ślesin
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Ślesin ma plan ogólny?
- W gminie Ślesin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ślesin?
- W gminie Ślesin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat koniński) to 68 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 50 a 100 zł/m² (237 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ślesin?
- W gminie Ślesin w roku 2025 oddano do użytku 3,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Ślesin?
- W gminie Ślesin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 122 sprawy budowlane, w tym 78 spraw o dom jednorodzinny — o 8,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ślesin?
- W gminie Ślesin mediana EP ze świadectw energetycznych to 60 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 471 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ślesin?
- W gminie Ślesin w dziennikach urzędowych ogłoszono 105 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-28.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Golina — gmina miejsko-wiejska
- Grodziec — gmina wiejska
- Kazimierz Biskupi — gmina wiejska
- Kleczew — gmina miejsko-wiejska
- Kramsk — gmina wiejska
- Krzymów — gmina wiejska
- Rychwał — gmina miejsko-wiejska
- Rzgów — gmina wiejska
- Skulsk — gmina wiejska
- Sompolno — gmina miejsko-wiejska
- Stare Miasto — gmina wiejska
- Wierzbinek — gmina wiejska
- Wilczyn — gmina wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.