Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat kolski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 56 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 90 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. wielkopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat kolski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat kolski (3 lata) 56 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
26 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat kolski (3 lata) — mediana 56 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 26 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Osiek Mały (2026-09-10)

Uchwała nr 132/26 Rady Gminy Osiek Mały z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Osiek Mały

W powiecie kolskim plan ogólny ma 5 gmin z 11 — to 45%, a planów miejscowych widzę 159.
Gminy z planem ogólnym
5 z 11 gmin w obszarze
Plany miejscowe
159 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie kolskim mediana ceny gruntu budowlanego to 56 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 90 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego
56 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
Typowy przedział cen od
32 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
90 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
30 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Energia budynków

W powiecie kolskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 174 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 454 świadectw).
Mediana EP
174 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 454 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
11 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie kolskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 542 sprawy budowlane, w tym 283 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
283 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
542 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
542 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie kolskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 121 projektów, w tym 87 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
121 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie kolskim
Inwestycje
87 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
34 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
137,2 mln zł z 71 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie kolskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 118 projektów, w tym 69 w całości w powiecie kolskim: 133,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie kolskim: 521 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie kolskim: 3,7 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie kolskim bezrobocie to 4,8% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 190 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
4,8 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 190 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 288 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
11 340 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie kolskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,1 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 765 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
54,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
765 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
47,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 60,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat kolski Język polski: wynik 60,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 47,3% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat kolski Matematyka: wynik 47,3% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat kolski Język angielski: wynik 65,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie kolskim najlepsza pozycja to 86. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (43,2 %, 2021 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
163 z 243 powiatów w kraju · 22. z 25 powiatów w województwie — −2,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
120 z 258 powiatów w kraju · 16. z 26 powiatów w województwie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
86 z 380 powiatów w kraju · 9. z 35 powiatów w województwie — 43,2 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie kolskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 135 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-10.
Akty planistyczne
135 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie kolskim ma plan ogólny?
W powiecie kolskim plan ogólny ma 5 gmin z 11 — to 45%, a planów miejscowych widzę 159.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie kolskim?
W powiecie kolskim mediana ceny gruntu budowlanego to 56 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 90 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie kolskim?
W powiecie kolskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie kolskim?
W powiecie kolskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 542 sprawy budowlane, w tym 283 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie kolskim?
W powiecie kolskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 174 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 454 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie kolskim?
W powiecie kolskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 135 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-10.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.