Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat wągrowiecki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 79 a 119 zł/m² (59 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. wielkopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat wągrowiecki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wągrowiecki 97 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wągrowiecki — mediana 97 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Wągrowiec (2026-09-07)

Uchwała nr XXVIII/300/2026 Rady Gminy Wągrowiec z dnia 31 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Wągrowiec

W powiecie wągrowieckim plan ogólny ma 6 gmin z 7 — to 86%, a planów miejscowych widzę 207.
Gminy z planem ogólnym
6 z 7 gmin w obszarze
Plany miejscowe
207 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie wągrowieckim mediana ceny gruntu budowlanego to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 79 a 119 zł/m² (59 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
97 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
79 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
119 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
59 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie wągrowieckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 110 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 033 świadectw).
Mediana EP
110 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
3 033 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
7 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie wągrowieckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 431 spraw budowlanych, w tym 260 spraw o dom jednorodzinny — o 18,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
260 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
431 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
412 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie wągrowieckim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 70 projektów, w tym 29 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
70 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie wągrowieckim
Inwestycje
29 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
30 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
11 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
101,3 mln zł z 37 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie wągrowieckim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 55 projektów, w tym 28 w całości w powiecie wągrowieckim: 69,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 11 projektów, w tym 7 w całości w powiecie wągrowieckim: 593 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie wągrowieckim: 388 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie wągrowieckim: 31,0 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie wągrowieckim bezrobocie to 6,4% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 754 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
6,4 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 754 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 258 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
7 043 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie wągrowieckim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 49,9 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 738 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
49,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
738 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
56,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
43,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
61,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 56,6% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat wągrowiecki Język polski: wynik 56,6% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 43,3% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat wągrowiecki Matematyka: wynik 43,3% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 61,3% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat wągrowiecki Język angielski: wynik 61,3% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie wągrowieckim najlepsza pozycja to 161. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (32,5 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
161 z 380 powiatów w kraju · 16. z 35 powiatów w województwie — 32,5 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie wągrowieckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 168 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-07.
Akty planistyczne
168 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie wągrowieckim ma plan ogólny?
W powiecie wągrowieckim plan ogólny ma 6 gmin z 7 — to 86%, a planów miejscowych widzę 207.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie wągrowieckim?
W powiecie wągrowieckim mediana ceny gruntu budowlanego to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 79 a 119 zł/m² (59 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie wągrowieckim?
W powiecie wągrowieckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie wągrowieckim?
W powiecie wągrowieckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 431 spraw budowlanych, w tym 260 spraw o dom jednorodzinny — o 18,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie wągrowieckim?
W powiecie wągrowieckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 110 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 033 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie wągrowieckim?
W powiecie wągrowieckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 168 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-07.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.