Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat śremski

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 621 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. wielkopolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat śremski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Brodnica (2026-08-31)

Uchwała nr XXIII/133/2026 Rady Gminy Brodnica z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Brodnica

W powiecie śremskim plan ogólny ma 2 gminy z 4 — to 50%, a planów miejscowych widzę 246.
Gminy z planem ogólnym
2 z 4 gmin w obszarze
Plany miejscowe
246 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie śremskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 621 świadectw).
Mediana EP
113 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 621 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
4 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie śremskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 494 sprawy budowlane, w tym 340 spraw o dom jednorodzinny — o 50,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
340 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
494 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
489 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie śremskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 53 projekty, w tym 16 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
53 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie śremskim
Inwestycje
16 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
37 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
30 mln zł z 16 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie śremskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 49 projektów, w tym 13 w całości w powiecie śremskim: 28,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 3 w całości w powiecie śremskim: 1,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie śremskim bezrobocie to 3,4% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 662 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
3,4 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 662 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 948 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
3 840 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie śremskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,7 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 661 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
55,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
661 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
59,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
51,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
69 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 59,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat śremski Język polski: wynik 59,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 51,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat śremski Matematyka: wynik 51,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat śremski Język angielski: wynik 69,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie śremskim najlepsza pozycja to 35. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
42 z 243 powiatów w kraju · 6. z 25 powiatów w województwie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
35 z 258 powiatów w kraju · 5. z 26 powiatów w województwie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
260 z 380 powiatów w kraju · 28. z 35 powiatów w województwie — 19,6 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
118 z 193 powiatów w kraju · 10. z 22 powiatów w województwie — 17,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie śremskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 156 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.
Akty planistyczne
156 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie śremskim ma plan ogólny?
W powiecie śremskim plan ogólny ma 2 gminy z 4 — to 50%, a planów miejscowych widzę 246.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie śremskim?
W powiecie śremskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie śremskim?
W powiecie śremskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie śremskim?
W powiecie śremskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 494 sprawy budowlane, w tym 340 spraw o dom jednorodzinny — o 50,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie śremskim?
W powiecie śremskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 621 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie śremskim?
W powiecie śremskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 156 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.