Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Śrem

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 112 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 109 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat śremski stan na

Sprawdź działkę — gmina Śrem

Granice: Gmina Śrem
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Śrem. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-06)

Uchwała nr 276/XXIX/2026 Rady Miejskiej w Śremie z dnia 4 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Śrem

W gminie Śrem plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 162.
Plany miejscowe
162 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
42,8 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Śrem mediana EP ze świadectw energetycznych to 112 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 109 świadectw).
Mediana EP
112 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 109 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Śrem w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 276 spraw budowlanych, w tym 187 spraw o dom jednorodzinny — o 39,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
187 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
276 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
275 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Śrem dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 43 projekty, w tym 11 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
43 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Śrem
Inwestycje
11 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
32 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
23,7 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Śrem

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 41 projektów, w tym 4 w całości w gminie Śrem: 23,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Śrem: 526 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Śrem ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 206 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
205,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
2,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
142 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Śrem ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,9% powierzchni gminy, a 34,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Śrem W gminie Śrem ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,9% powierzchni gminy, a 34,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
1,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
34,4 % 72 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
209 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Śrem uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,0 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 466 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
55 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,8%
Zdających
466 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
58,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
51,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
12 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 58,8% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Śrem Język polski: wynik 58,8% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 51,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Śrem Matematyka: wynik 51,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Śrem Język angielski: wynik 70,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Śrem podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 678 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (687 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 100,1 mln zł przy dochodach 415,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
678 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 687 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
21,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25,5%
Podatek od środków transportowych
49 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 46 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
415,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
315,3 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
100,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
16,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Śrem najlepsza pozycja to 514. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (2,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
514 z 2 451 gmin w kraju · 53. z 224 gmin w województwie · 1. z 4 gmin w powiecie — 2,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
555 z 2 479 gmin w kraju · 53. z 226 gmin w województwie · 2. z 4 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
772 z 2 301 gmin w kraju · 43. z 220 gmin w województwie · 1. z 4 gmin w powiecie — 42,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Śrem w dziennikach urzędowych ogłoszono 121 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-11.
Akty planistyczne
121 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Śrem ma plan ogólny?
W gminie Śrem plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 162.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Śrem?
W gminie Śrem nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Śrem?
W gminie Śrem w roku 2025 oddano do użytku 3,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Śrem?
W gminie Śrem w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 276 spraw budowlanych, w tym 187 spraw o dom jednorodzinny — o 39,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Śrem?
W gminie Śrem mediana EP ze świadectw energetycznych to 112 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 109 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Śrem?
W gminie Śrem w dziennikach urzędowych ogłoszono 121 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-11.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.