Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Września

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 108 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 529 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat wrzesiński stan na

Sprawdź działkę — gmina Września

Granice: Gmina Września
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Września. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wrzesiński 204 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wrzesiński — mediana 204 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Września planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 113.
Plany miejscowe
113 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat wrzesiński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Września mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wrzesiński) to 204 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 132 a 270 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
204 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wrzesiński)
Typowy przedział cen od, powiat
132 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wrzesiński)
Typowy przedział cen do, powiat
270 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wrzesiński)
Transakcje, powiat
24 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wrzesiński)

Energia budynków

W gminie Września mediana EP ze świadectw energetycznych to 108 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 529 świadectw).
Mediana EP
108 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
3 529 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Września w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 328 spraw budowlanych, w tym 204 sprawy o dom jednorodzinny — o 46,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
204 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
328 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
325 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Września dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 54 projekty, w tym 19 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
54 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Września
Inwestycje
19 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
35 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
96,8 mln zł z 18 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Września

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 48 projektów, w tym 14 w całości w gminie Września: 46,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 3 w całości w gminie Września: 6,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty, w tym 1 w całości w gminie Września: 44,4 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Września ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 218 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
218,2 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
0,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
148 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Września ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,2% powierzchni gminy, a 23,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Września W gminie Września ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,2% powierzchni gminy, a 23,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
3,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
23,6 % 52 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
220 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Września uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,3 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 539 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,3%
Zdających
539 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
55 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
11 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 63,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Września Język polski: wynik 63,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 55,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Września Matematyka: wynik 55,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Września Język angielski: wynik 70,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Września podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 958 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (762 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 4,7 mln zł przy dochodach 346,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
958 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 762 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
26 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,0%
Podatek od środków transportowych
29 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 39 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
346,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
350,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-4,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
24,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Września najlepsza pozycja to 697. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (0,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
697 z 2 451 gmin w kraju · 69. z 224 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — 0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
712 z 2 479 gmin w kraju · 68. z 226 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — 3,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 367 z 2 301 gmin w kraju · 115. z 220 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 8,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Września w dziennikach urzędowych ogłoszono 67 aktów planistycznych, ostatni 2026-04-27.
Akty planistyczne
67 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Września ma plan ogólny?
W gminie Września planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 113.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Września?
W gminie Września mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wrzesiński) to 204 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 132 a 270 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Września?
W gminie Września w roku 2025 oddano do użytku 3,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Września?
W gminie Września w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 328 spraw budowlanych, w tym 204 sprawy o dom jednorodzinny — o 46,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Września?
W gminie Września mediana EP ze świadectw energetycznych to 108 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 529 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Września?
W gminie Września w dziennikach urzędowych ogłoszono 67 aktów planistycznych, ostatni 2026-04-27.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.