Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Stęszew

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 63. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat poznański stan na

Sprawdź działkę — gmina Stęszew

Granice: Gmina Stęszew
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Stęszew. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat poznański 308 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 582 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat poznański — mediana 308 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 582 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-27)

Uchwała nr XXXIV/253/2026 Rady Miejskiej Gminy Stęszew z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Stęszew

W gminie Stęszew plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 63.
Plany miejscowe
63 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
8,4 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat poznański) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Stęszew mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat poznański) to 308 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 220 a 402 zł/m² (702 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
308 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat poznański)
Typowy przedział cen od, powiat
220 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat poznański)
Typowy przedział cen do, powiat
402 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat poznański)
Transakcje, powiat
702 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat poznański)

Energia budynków

W gminie Stęszew mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 725 świadectw).
Mediana EP
84 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
725 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Stęszew w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 153 sprawy budowlane, w tym 106 spraw o dom jednorodzinny — o 19,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
106 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
153 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
153 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Stęszew dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 53 projekty, w tym 9 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
53 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Stęszew
Inwestycje
9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
44 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
21,5 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Stęszew

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 49 projektów, w tym 6 w całości w gminie Stęszew: 13,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 3 w całości w gminie Stęszew: 7,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Stęszew ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 89 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
88,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
4,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
156 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Stęszew ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,1% powierzchni gminy, a 40,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Stęszew W gminie Stęszew ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,1% powierzchni gminy, a 40,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
5,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
40,6 % 71 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
175 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Stęszew uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 157 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,8%
Zdających
157 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
55,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 64,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Stęszew Język polski: wynik 64,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 55,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Stęszew Matematyka: wynik 55,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Stęszew Język angielski: wynik 69,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Stęszew podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 899 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (1 009 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 9,0 mln zł przy dochodach 131,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
899 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 009 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23,6%
Podatek od środków transportowych
139 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 54 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
131,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
140,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
23,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Stęszew najlepsza pozycja to 358. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
562 z 2 451 gmin w kraju · 58. z 224 gmin w województwie · 16. z 17 gmin w powiecie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
358 z 2 479 gmin w kraju · 33. z 226 gmin w województwie · 8. z 17 gmin w powiecie — 4,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 349 z 2 301 gmin w kraju · 112. z 220 gmin w województwie · 14. z 16 gmin w powiecie — 8,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Stęszew w dziennikach urzędowych ogłoszono 42 akty planistyczne, ostatni 2026-08-27.
Akty planistyczne
42 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Stęszew ma plan ogólny?
W gminie Stęszew plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 63.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Stęszew?
W gminie Stęszew mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat poznański) to 308 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 220 a 402 zł/m² (702 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Stęszew?
W gminie Stęszew w roku 2025 oddano do użytku 4,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Stęszew?
W gminie Stęszew w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 153 sprawy budowlane, w tym 106 spraw o dom jednorodzinny — o 19,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Stęszew?
W gminie Stęszew mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 725 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Stęszew?
W gminie Stęszew w dziennikach urzędowych ogłoszono 42 akty planistyczne, ostatni 2026-08-27.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.