Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie lubuskim
W połowie gmin w województwie lubuskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 53,8% (egzamin w roku 2026, 67 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Kłodawa | 63,3 | 82,5 | 89 |
| Zielona Góra | 62,8 | 77,0 | 1 426 |
| Żary | 60,7 | 77,2 | 88 |
| Bogdaniec | 60,1 | 70,3 | 51 |
| Szczaniec | 59,9 | 71,2 | 31 |
| Żary | 59,9 | 75,1 | 342 |
| Trzebiel | 59,1 | 54,3 | 32 |
| Krosno Odrzańskie | 58,9 | 70,1 | 160 |
| Świebodzin | 58,1 | 73,2 | 290 |
| Czerwieńsk | 57,3 | 67,5 | 79 |
| Zwierzyn | 57,3 | 68,3 | 34 |
| Nowogród Bobrzański | 56,7 | 70,1 | 91 |
| Sulechów | 56,5 | 72,5 | 208 |
| Jasień | 56,5 | 68,0 | 37 |
| Gorzów Wielkopolski | 56,2 | 72,7 | 1 059 |
| Krzeszyce | 56,1 | 70,3 | 44 |
| Otyń | 56,0 | 73,0 | 61 |
| Deszczno | 55,9 | 66,2 | 106 |
| Pszczew | 55,8 | 57,8 | 40 |
| Bytom Odrzański | 55,8 | 75,6 | 55 |
| Witnica | 55,7 | 65,4 | 129 |
| Świdnica | 55,2 | 75,3 | 54 |
| Słubice | 55,0 | 70,2 | 195 |
| Nowa Sól | 54,9 | 68,7 | 60 |
| Lipinki Łużyckie | 54,9 | 71,4 | 31 |
| Międzyrzecz | 54,7 | 67,5 | 241 |
| Kostrzyn nad Odrą | 54,6 | 68,8 | 167 |
| Babimost | 54,5 | 59,9 | 60 |
| Torzym | 54,4 | 66,8 | 51 |
| Wschowa | 54,1 | 65,0 | 194 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Strzelce Krajeńskie | 52,8 | 66,3 | 141 |
| Kargowa | 52,7 | 62,0 | 50 |
| Zbąszynek | 52,6 | 65,7 | 75 |
| Cybinka | 52,6 | 65,4 | 63 |
| Lubiszyn | 52,3 | 61,9 | 69 |
| Santok | 52,2 | 71,0 | 89 |
| Żagań | 51,8 | 57,9 | 36 |
| Trzebiechów | 51,6 | 65,5 | 41 |
| Żagań | 51,5 | 70,6 | 188 |
| Szlichtyngowa | 50,9 | 54,5 | 32 |
| Niegosławice | 50,8 | 57,5 | 41 |
| Gubin | 50,2 | 61,4 | 130 |
| Górzyca | 49,9 | 71,6 | 43 |
| Rzepin | 49,7 | 65,5 | 91 |
| Iłowa | 49,6 | 58,2 | 65 |
| Słońsk | 49,6 | 63,9 | 49 |
| Ośno Lubuskie | 49,4 | 59,2 | 55 |
| Przytoczna | 49,1 | 65,9 | 55 |
| Kożuchów | 48,8 | 63,8 | 133 |
| Trzciel | 48,8 | 70,1 | 60 |
| Lubsko | 48,6 | 66,4 | 156 |
| Bobrowice | 48,1 | 60,0 | 30 |
| Dobiegniew | 47,6 | 58,1 | 58 |
| Łagów | 47,4 | 57,0 | 37 |
| Bojadła | 47,2 | 58,0 | 43 |
| Szprotawa | 45,4 | 66,3 | 158 |
| Lubniewice | 45,1 | 67,5 | 30 |
| Nowe Miasteczko | 42,1 | 55,1 | 55 |
| Małomice | 39,7 | 57,6 | 41 |
| Zabór | 38,2 | 53,5 | 56 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie lubuskim?
- W połowie gmin w województwie lubuskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 53,8 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 67 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 15 gmin. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.