Miasto Żary
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 588 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-12.
Liczby całego powiatu: Powiat żarski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-28)
W mieście Żary plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14.- Plany miejscowe
- 14 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 27,3 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W mieście Żary mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 588 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.- Mediana EP
- 120 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 2 588 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W mieście Żary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 125 spraw budowlanych, w tym 40 spraw o dom jednorodzinny — o 8,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 40 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 125 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 125 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W mieście Żary dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 31 projektów, w tym 16 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 31 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Żary
- Inwestycje
- 16 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 4 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 89,2 mln zł z 20 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Żary
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 22 projekty, w tym 13 w całości w mieście Żary: 37,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 4 projekty, w tym 3 w całości w mieście Żary: 974 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 3 w całości w mieście Żary: 38,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Żary: 11,5 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W mieście Żary ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 1 021 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 1 021,3 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -4,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,5 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 147 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W mieście Żary ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,7% powierzchni gminy, a 16,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 9,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 16,1 % 5 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 31 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W mieście Żary uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 342 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 59,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,7%
- Zdających
- 342 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 65,4 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 54,4 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 75,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 9 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W mieście Żary podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 338 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (849 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 14,3 mln zł przy dochodach 267,7 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 338 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 849 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 31,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,3%
- Podatek od środków transportowych
- 56 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 267,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 253,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 14,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 19,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W mieście Żary najlepsza pozycja to 926. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (27,3 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 931 z 2 451 gmin w kraju · 67. z 79 gmin w województwie · 5. z 9 gmin w powiecie — −4,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 680 z 2 479 gmin w kraju · 51. z 82 gmin w województwie · 5. z 10 gmin w powiecie — 1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 926 z 2 301 gmin w kraju · 8. z 81 gmin w województwie · 3. z 10 gmin w powiecie — 27,3 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W mieście Żary w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-28.- Akty planistyczne
- 12 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXIII/77/26 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta Żary.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIII/76/26 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów części ul. Podchorążych i ul. Parkowej w Żarach.
- · plan miejscowy · Uchwała nr LVII/83/23 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 26 października 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów części północnej ul. Żagańskiej (ul. Kukułcza, ul. Strusia) w Żarach
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVI/13/21 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - terenów Centrum miasta w Żarach
- · plan miejscowy · Uchwała nr IV/17/19 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 31 stycznia 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ul. Gospodarczej i drogi krajowej DK 27 w Żarach.
- · plan miejscowy · Uchwała nr II/6/18 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 30 listopada 2018 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego byłego lotniska w Żarach.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIX/18/18 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 28 lutego 2018 r. w sprawie uchwalenia III zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – terenów centrum miasta w Żarach.
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IB-I.4131.1.2017.PGOL Wojewody Lubuskiego z dnia 27 grudnia 2017 r. w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały nr XXXV/140/17 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 27 października 2017 r. w sprawie uchwalenia II zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - terenów Centrum miasta w Żarach.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXV/140/17 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 27 października 2017 r. w sprawie uchwalenia II zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – terenów Centrum miasta w Żarach
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/53/17 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 31 marca 2017 r. w sprawie uchwalenia I zmiany części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – terenów centrum miasta w Żarach.
Najczęstsze pytania
- Czy miasto Żary ma plan ogólny?
- W mieście Żary plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14.
- Ile kosztuje działka budowlana w mieście Żary?
- W mieście Żary nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Żary?
- W mieście Żary w roku 2025 oddano do użytku 1,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w mieście Żary?
- W mieście Żary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 125 spraw budowlanych, w tym 40 spraw o dom jednorodzinny — o 8,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Żary?
- W mieście Żary mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 588 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Żary?
- W mieście Żary w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-28.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.