Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Żary

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 588 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat żarski stan na

Sprawdź działkę — gmina Żary

Granice: Gmina Żary
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Żary. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. lubuskie 107 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. lubuskie — mediana 107 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-19)

Uchwała nr XXVIII/230/26 Rady Gminy Żary z dnia 13 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Żary

W gminie Żary plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 26.
Plany miejscowe
26 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
4 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Żary mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 588 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
120 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 588 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Żary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 84 sprawy budowlane, w tym 58 spraw o dom jednorodzinny — o 5,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
58 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
84 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
81 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Żary dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
17 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Żary
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
10 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
4 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
1,4 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Żary

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 13 projektów, w tym 3 w całości w gminie Żary: 1,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 4 projekty
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Żary ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +3,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 42 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
42,4 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
3,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
111 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Żary ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,4% powierzchni gminy, a 55,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Żary W gminie Żary ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,4% powierzchni gminy, a 55,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
7,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
55,4 % 164 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
296 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Żary uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 88 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
60,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,7%
Zdających
88 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
77,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
7 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 66,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Żary Język polski: wynik 66,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Żary Matematyka: wynik 54,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 77,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Żary Język angielski: wynik 77,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Żary podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 204 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (849 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,5 mln zł przy dochodach 103,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 204 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 849 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
31,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,3%
Podatek od środków transportowych
50 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
103,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
101,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
17,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Żary najlepsza pozycja to 420. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (3,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
420 z 2 451 gmin w kraju · 16. z 79 gmin w województwie · 2. z 9 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
572 z 2 479 gmin w kraju · 18. z 82 gmin w województwie · 2. z 10 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 587 z 2 301 gmin w kraju · 47. z 81 gmin w województwie · 7. z 10 gmin w powiecie — 4,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Żary w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.
Akty planistyczne
21 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Żary ma plan ogólny?
W gminie Żary plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 26.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Żary?
W gminie Żary nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Żary?
W gminie Żary w roku 2025 oddano do użytku 3,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Żary?
W gminie Żary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 84 sprawy budowlane, w tym 58 spraw o dom jednorodzinny — o 5,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Żary?
W gminie Żary mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 588 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Żary?
W gminie Żary w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.