Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Tuplice

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 160 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 77 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat żarski stan na

Sprawdź działkę — gmina Tuplice

Granice: Gmina Tuplice
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Tuplice. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. lubuskie 107 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. lubuskie — mediana 107 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-27)

Uchwała nr XXIV/148/26 Rady Gminy Tuplice z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Tuplice

W gminie Tuplice plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Plany miejscowe
1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Tuplice mediana EP ze świadectw energetycznych to 160 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 77 świadectw).
Mediana EP
160 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
77 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Tuplice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 18 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 166,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
8 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
18 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
18 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Tuplice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.
Projekty unijne 2021–2027
8 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tuplice
Inwestycje
0 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
8 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 8 projektów
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Tuplice ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −10,1 na 1000 mieszkańców (2024), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 43 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
43 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-10,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2024
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
103 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Tuplice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,5% powierzchni gminy, a 56,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Tuplice W gminie Tuplice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,5% powierzchni gminy, a 56,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
7,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
56,7 % 38 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
67 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Tuplice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 47,1 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 29 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
47,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,7%
Zdających
29 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
51,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
42,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
60,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 51,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Tuplice Język polski: wynik 51,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 42,3% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Tuplice Matematyka: wynik 42,3% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 60,7% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Tuplice Język angielski: wynik 60,7% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Tuplice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 518 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (849 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,2 mln zł przy dochodach 39,5 mln zł.
Podatek od nieruchomości
518 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 849 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
18,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,3%
Podatek od środków transportowych
5 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
39,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
38,3 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-1,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Tuplice najlepsza pozycja to 2190. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (0,0 %, 2024 r.).
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 391 z 2 479 gmin w kraju · 77. z 82 gmin w województwie · 10. z 10 gmin w powiecie — 0,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
2 190 z 2 301 gmin w kraju · 80. z 81 gmin w województwie · 10. z 10 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Tuplice w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-27.
Akty planistyczne
1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Tuplice ma plan ogólny?
W gminie Tuplice plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tuplice?
W gminie Tuplice nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tuplice?
W gminie Tuplice w roku 2025 oddano do użytku 0,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Tuplice?
W gminie Tuplice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 18 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 166,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tuplice?
W gminie Tuplice mediana EP ze świadectw energetycznych to 160 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 77 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tuplice?
W gminie Tuplice w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-27.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.