Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat żarski

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 129 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 047 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. lubuskie stan na

Sprawdź działkę — powiat żarski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. lubuskie 107 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. lubuskie — mediana 107 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Przewóz (2026-08-31)

Uchwała nr XX/166/2026 Rady Gminy w Przewozie z dnia 25 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Przewóz.

W powiecie żarskim plan ogólny ma 8 gmin z 10 — to 80%, a planów miejscowych widzę 103.
Gminy z planem ogólnym
8 z 10 gmin w obszarze
Plany miejscowe
103 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie żarskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 129 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 047 świadectw).
Mediana EP
129 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
4 047 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
10 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie żarskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 398 spraw budowlanych, w tym 180 spraw o dom jednorodzinny — o 10,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
180 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
398 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
391 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie żarskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 96 projektów, w tym 41 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
96 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie żarskim
Inwestycje
41 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
40 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
15 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
165,8 mln zł z 48 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie żarskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 61 projektów, w tym 33 w całości w powiecie żarskim: 107,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 15 projektów, w tym 10 w całości w powiecie żarskim: 1,5 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg Polska-Saksonia 2021-2027 / Interreg Polen-Sachsen — 13 projektów
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 3 w całości w powiecie żarskim: 38,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie żarskim: 18,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie żarskim bezrobocie to 6,3% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 637 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
6,3 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 637 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
4 636 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
7 548 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie żarskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 782 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
782 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
50,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
71,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 62,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat żarski Język polski: wynik 62,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 50,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat żarski Matematyka: wynik 50,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 71,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat żarski Język angielski: wynik 71,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie żarskim najlepsza pozycja to 235. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (23,1 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
235 z 380 powiatów w kraju · 7. z 14 powiatów w województwie — 23,1 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie żarskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 93 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.
Akty planistyczne
93 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie żarskim ma plan ogólny?
W powiecie żarskim plan ogólny ma 8 gmin z 10 — to 80%, a planów miejscowych widzę 103.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie żarskim?
W powiecie żarskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie żarskim?
W powiecie żarskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie żarskim?
W powiecie żarskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 398 spraw budowlanych, w tym 180 spraw o dom jednorodzinny — o 10,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie żarskim?
W powiecie żarskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 129 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 047 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie żarskim?
W powiecie żarskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 93 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.