Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat zielonogórski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 107 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 68 a 149 zł/m² (164 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. lubuskie stan na

Sprawdź działkę — powiat zielonogórski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat zielonogórski 107 zł/m²
woj. lubuskie 107 zł/m²
Polska 143 zł/m²
42 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat zielonogórski — mediana 107 zł/m²; woj. lubuskie — mediana 107 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 42 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Zabór (2026-08-21)

Uchwała nr XXIV.226.2026 Rady Gminy Zabór z dnia 12 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Zabór

W powiecie zielonogórskim plan ogólny ma 7 gmin z 9 — to 78%, a planów miejscowych widzę 212.
Gminy z planem ogólnym
7 z 9 gmin w obszarze
Plany miejscowe
212 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie zielonogórskim mediana ceny gruntu budowlanego to 107 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 68 a 149 zł/m² (164 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
107 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
68 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
149 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
164 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie zielonogórskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 99 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 490 świadectw).
Mediana EP
99 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
3 490 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
9 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie zielonogórskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 465 spraw budowlanych, w tym 304 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
304 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
465 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
463 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie zielonogórskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 104 projekty, w tym 46 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
104 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie zielonogórskim
Inwestycje
46 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
57 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
117 mln zł z 54 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie zielonogórskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 95 projektów, w tym 52 w całości w powiecie zielonogórskim: 116,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 3 projekty
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 1 w całości w powiecie zielonogórskim: 642 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie zielonogórskim: 32 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie zielonogórskim bezrobocie to 7,4% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 469 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
7,4 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 469 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 841 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
6 487 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie zielonogórskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,7 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 682 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
682 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
46,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
67,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 60,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat zielonogórski Język polski: wynik 60,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 46,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat zielonogórski Matematyka: wynik 46,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 67,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat zielonogórski Język angielski: wynik 67,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie zielonogórskim najlepsza pozycja to 204. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (26,7 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
204 z 380 powiatów w kraju · 5. z 14 powiatów w województwie — 26,7 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie zielonogórskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 216 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-21.
Akty planistyczne
216 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie zielonogórskim ma plan ogólny?
W powiecie zielonogórskim plan ogólny ma 7 gmin z 9 — to 78%, a planów miejscowych widzę 212.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie zielonogórskim?
W powiecie zielonogórskim mediana ceny gruntu budowlanego to 107 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 68 a 149 zł/m² (164 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie zielonogórskim?
W powiecie zielonogórskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie zielonogórskim?
W powiecie zielonogórskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 465 spraw budowlanych, w tym 304 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie zielonogórskim?
W powiecie zielonogórskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 99 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 490 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie zielonogórskim?
W powiecie zielonogórskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 216 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-21.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.