Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gorzów Wielkopolski

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 9 253 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. lubuskie stan na

Sprawdź działkę — Gorzów Wielkopolski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. lubuskie 107 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. lubuskie — mediana 107 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: miasto Gorzów Wielkopolski (2026-06-02)

Uchwała nr XXXIII/641/2026 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu ogólnego miasta Gorzowa Wielkopolskiego

W mieście Gorzów Wielkopolski plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 140.
Gminy z planem ogólnym
1 z 1 gminy w obszarze
Plany miejscowe
140 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W mieście Gorzów Wielkopolski mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 9 253 świadectw).
Mediana EP
95 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
9 253 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W mieście Gorzów Wielkopolski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 258 spraw budowlanych, w tym 82 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
82 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
258 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
254 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Gorzów Wielkopolski dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 79 projektów, w tym 46 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
79 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Gorzów Wielkopolski
Inwestycje
46 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
31 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
573,1 mln zł z 48 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Gorzów Wielkopolski

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 59 projektów, w tym 33 w całości w mieście Gorzów Wielkopolski: 328,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 8 projektów, w tym 6 w całości w mieście Gorzów Wielkopolski: 6,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 8 projektów, w tym 6 w całości w mieście Gorzów Wielkopolski: 236,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 2 projekty, w tym 1 w całości w mieście Gorzów Wielkopolski: 2,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 2 w całości w mieście Gorzów Wielkopolski: 389 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Gorzów Wielkopolski bezrobocie to 4,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 351 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
4 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 351 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 698 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
939 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W mieście Gorzów Wielkopolski uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 059 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 059 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
48,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 63,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gorzów Wielkopolski Język polski: wynik 63,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 48,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gorzów Wielkopolski Matematyka: wynik 48,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gorzów Wielkopolski Język angielski: wynik 72,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W mieście Gorzów Wielkopolski najlepsza pozycja to 55. miejsce z 193 powiatów w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (56,5 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
158 z 243 powiatów w kraju · 5. z 10 powiatów w województwie — −2,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
232 z 258 powiatów w kraju · 11. z 11 powiatów w województwie — 0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
361 z 380 powiatów w kraju · 14. z 14 powiatów w województwie — 1,9 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
55 z 193 powiatów w kraju · 2. z 10 powiatów w województwie — 56,5 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Gorzów Wielkopolski w dziennikach urzędowych ogłoszono 135 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-10.
Akty planistyczne
135 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w mieście Gorzów Wielkopolski ma plan ogólny?
W mieście Gorzów Wielkopolski plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 140.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Gorzów Wielkopolski?
W mieście Gorzów Wielkopolski nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Gorzów Wielkopolski?
W mieście Gorzów Wielkopolski nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w mieście Gorzów Wielkopolski?
W mieście Gorzów Wielkopolski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 258 spraw budowlanych, w tym 82 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Gorzów Wielkopolski?
W mieście Gorzów Wielkopolski mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 9 253 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Gorzów Wielkopolski?
W mieście Gorzów Wielkopolski w dziennikach urzędowych ogłoszono 135 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-10.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.