Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat gorzowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 84 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 30 a 112 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. lubuskie stan na

Sprawdź działkę — powiat gorzowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat gorzowski 84 zł/m²
woj. lubuskie 107 zł/m²
Polska 143 zł/m²
11 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat gorzowski — mediana 84 zł/m²; woj. lubuskie — mediana 107 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 11 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: miasto Kostrzyn nad Odrą (2026-08-28)

Uchwała nr XXII/149/26 Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu ogólnego miasta Kostrzyn nad Odrą

W powiecie gorzowskim plan ogólny ma 7 gmin z 7 — to 100%, a planów miejscowych widzę 127.
Gminy z planem ogólnym
7 z 7 gmin w obszarze
Plany miejscowe
127 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie gorzowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 84 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 30 a 112 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
84 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
30 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
112 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
14 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie gorzowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 479 świadectw).
Mediana EP
95 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
3 479 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
7 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie gorzowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 617 spraw budowlanych, w tym 460 spraw o dom jednorodzinny — o 1,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
460 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
617 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
590 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie gorzowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 98 projektów, w tym 37 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
98 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie gorzowskim
Inwestycje
37 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
53 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
8 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
232,1 mln zł z 51 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie gorzowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 82 projekty, w tym 40 w całości w powiecie gorzowskim: 71,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 8 projektów, w tym 6 w całości w powiecie gorzowskim: 456 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 5 projektów, w tym 4 w całości w powiecie gorzowskim: 8,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty, w tym 1 w całości w powiecie gorzowskim: 152,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie gorzowskim bezrobocie to 4,7% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 598 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
4,7 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 598 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 036 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
5 830 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie gorzowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,0 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 700 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
700 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
49,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 62,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat gorzowski Język polski: wynik 62,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 49,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat gorzowski Matematyka: wynik 49,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat gorzowski Język angielski: wynik 69,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie gorzowskim najlepsza pozycja to 6. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (6,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
16 z 243 powiatów w kraju · 1. z 10 powiatów w województwie — 6,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
6 z 258 powiatów w kraju · 1. z 11 powiatów w województwie — 6,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
217 z 380 powiatów w kraju · 6. z 14 powiatów w województwie — 25,3 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
136 z 193 powiatów w kraju · 4. z 10 powiatów w województwie — 11,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie gorzowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 136 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-28.
Akty planistyczne
136 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie gorzowskim ma plan ogólny?
W powiecie gorzowskim plan ogólny ma 7 gmin z 7 — to 100%, a planów miejscowych widzę 127.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie gorzowskim?
W powiecie gorzowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 84 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 30 a 112 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie gorzowskim?
W powiecie gorzowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie gorzowskim?
W powiecie gorzowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 617 spraw budowlanych, w tym 460 spraw o dom jednorodzinny — o 1,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie gorzowskim?
W powiecie gorzowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 479 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie gorzowskim?
W powiecie gorzowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 136 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-28.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.