Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat wschowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 125 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 99 a 148 zł/m² (26 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. lubuskie stan na

Sprawdź działkę — powiat wschowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wschowski 125 zł/m²
woj. lubuskie 107 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wschowski — mediana 125 zł/m²; woj. lubuskie — mediana 107 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Sława (2026-08-31)

Uchwała nr XXX/267/26 Rady Miejskiej w Sławie z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie przyjęcia planu ogólnego Gminy Sława

W powiecie wschowskim plan ogólny ma 2 gminy z 3 — to 67%, a planów miejscowych widzę 77.
Gminy z planem ogólnym
2 z 3 gmin w obszarze
Plany miejscowe
77 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie wschowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 125 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 99 a 148 zł/m² (26 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
125 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
99 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
148 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
26 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie wschowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 161 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 260 świadectw).
Mediana EP
161 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 260 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
3 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie wschowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 299 spraw budowlanych, w tym 179 spraw o dom jednorodzinny — o 36,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
179 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
299 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
273 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie wschowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 46 projektów, w tym 13 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
46 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie wschowskim
Inwestycje
13 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
33 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
65,6 mln zł z 16 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie wschowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 44 projekty, w tym 15 w całości w powiecie wschowskim: 65,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie wschowskim: 294 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie wschowskim bezrobocie to 8,6% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 804 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
8,6 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 804 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
4 031 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
4 057 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie wschowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,8 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 367 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
367 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
59,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
48,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
63,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 59,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat wschowski Język polski: wynik 59,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 48,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat wschowski Matematyka: wynik 48,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 63,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat wschowski Język angielski: wynik 63,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie wschowskim najlepsza pozycja to 43. miejsce z 193 powiatów w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (61,2 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
175 z 243 powiatów w kraju · 7. z 10 powiatów w województwie — −3,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
109 z 258 powiatów w kraju · 3. z 11 powiatów w województwie — 2,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
148 z 380 powiatów w kraju · 1. z 14 powiatów w województwie — 34,0 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
43 z 193 powiatów w kraju · 1. z 10 powiatów w województwie — 61,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie wschowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 63 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.
Akty planistyczne
63 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie wschowskim ma plan ogólny?
W powiecie wschowskim plan ogólny ma 2 gminy z 3 — to 67%, a planów miejscowych widzę 77.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie wschowskim?
W powiecie wschowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 125 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 99 a 148 zł/m² (26 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie wschowskim?
W powiecie wschowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie wschowskim?
W powiecie wschowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 299 spraw budowlanych, w tym 179 spraw o dom jednorodzinny — o 36,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie wschowskim?
W powiecie wschowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 161 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 260 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie wschowskim?
W powiecie wschowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 63 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.