Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Sława

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 37. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat wschowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Sława

Granice: Gmina Sława
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Sława. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wschowski 125 zł/m²
woj. lubuskie 107 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wschowski — mediana 125 zł/m²; woj. lubuskie — mediana 107 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-31)

Uchwała nr XXX/267/26 Rady Miejskiej w Sławie z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie przyjęcia planu ogólnego Gminy Sława

W gminie Sława plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 37.
Plany miejscowe
37 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat wschowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Sława mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wschowski) to 125 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 99 a 148 zł/m² (26 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
125 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wschowski)
Typowy przedział cen od, powiat
99 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wschowski)
Typowy przedział cen do, powiat
148 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wschowski)
Transakcje, powiat
26 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wschowski)

Energia budynków

W gminie Sława mediana EP ze świadectw energetycznych to 121 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 504 świadectw).
Mediana EP
121 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
504 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Sława w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 116 spraw budowlanych, w tym 77 spraw o dom jednorodzinny — o 79,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
77 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
116 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
111 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Sława dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 27 projektów, w tym 7 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
27 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Sława
Inwestycje
7 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
20 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
44,6 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Sława

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 27 projektów, w tym 4 w całości w gminie Sława: 44,6 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Sława ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 38 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
37,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
116 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Sława ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,1% powierzchni gminy, a 67,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Sława W gminie Sława ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,1% powierzchni gminy, a 67,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
3,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
67 % 219 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
327 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Sława uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 141 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
54 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,0%
Zdających
141 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
47,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
63,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 60,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Sława Język polski: wynik 60,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 47,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Sława Matematyka: wynik 47,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 63,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Sława Język angielski: wynik 63,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Sława podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 963 zł na mieszkańca. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,8 mln zł przy dochodach 110,0 mln zł.
Podatek od nieruchomości
963 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
30 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024
Podatek od środków transportowych
72 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024
Dochody budżetu
110 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
106,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
3,8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Sława najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
949 z 2 451 gmin w kraju · 29. z 79 gmin w województwie · 1. z 3 gmin w powiecie — −0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
655 z 2 479 gmin w kraju · 20. z 82 gmin w województwie · 1. z 3 gmin w powiecie — 3,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 81 gmin w województwie · 1. z 3 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Sława w dziennikach urzędowych ogłoszono 25 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.
Akty planistyczne
25 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Sława ma plan ogólny?
W gminie Sława plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 37.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Sława?
W gminie Sława mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wschowski) to 125 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 99 a 148 zł/m² (26 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Sława?
W gminie Sława w roku 2025 oddano do użytku 3,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Sława?
W gminie Sława w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 116 spraw budowlanych, w tym 77 spraw o dom jednorodzinny — o 79,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Sława?
W gminie Sława mediana EP ze świadectw energetycznych to 121 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 504 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Sława?
W gminie Sława w dziennikach urzędowych ogłoszono 25 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.