Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat sulęciński

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 407 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. lubuskie stan na

Sprawdź działkę — powiat sulęciński

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. lubuskie 107 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. lubuskie — mediana 107 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Słońsk (2026-09-02)

Uchwała nr XXIV/157/2026 Rady Gminy Słońsk z dnia 31 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Słońsk

W powiecie sulęcińskim plan ogólny ma 3 gminy z 5 — to 60%, a planów miejscowych widzę 48.
Gminy z planem ogólnym
3 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
48 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie sulęcińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 407 świadectw).
Mediana EP
103 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 407 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
5 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie sulęcińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 179 spraw budowlanych, w tym 95 spraw o dom jednorodzinny — o 4,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
95 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
179 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
179 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie sulęcińskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 82 projekty, w tym 38 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
82 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie sulęcińskim
Inwestycje
38 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
38 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
6 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
77,8 mln zł z 37 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie sulęcińskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 71 projektów, w tym 29 w całości w powiecie sulęcińskim: 56,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 6 projektów, w tym 5 w całości w powiecie sulęcińskim: 347 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty, w tym 2 w całości w powiecie sulęcińskim: 20,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie sulęcińskim: 785 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie sulęcińskim bezrobocie to 5,6% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 692 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
5,6 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 692 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 005 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
3 495 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie sulęcińskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,4 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 320 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
52,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
320 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
59,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
45 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 59,7% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat sulęciński Język polski: wynik 59,7% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 45,0% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat sulęciński Matematyka: wynik 45,0% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat sulęciński Język angielski: wynik 68,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie sulęcińskim najlepsza pozycja to 159. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Gdzie oddaje się domy do użytku
159 z 258 powiatów w kraju · 8. z 11 powiatów w województwie — 1,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
178 z 380 powiatów w kraju · 2. z 14 powiatów w województwie — 30,3 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
183 z 193 powiatów w kraju · 10. z 10 powiatów w województwie — 2,6 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie sulęcińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 52 akty planistyczne, ostatni 2026-09-02.
Akty planistyczne
52 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie sulęcińskim ma plan ogólny?
W powiecie sulęcińskim plan ogólny ma 3 gminy z 5 — to 60%, a planów miejscowych widzę 48.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie sulęcińskim?
W powiecie sulęcińskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie sulęcińskim?
W powiecie sulęcińskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie sulęcińskim?
W powiecie sulęcińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 179 spraw budowlanych, w tym 95 spraw o dom jednorodzinny — o 4,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie sulęcińskim?
W powiecie sulęcińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 407 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie sulęcińskim?
W powiecie sulęcińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 52 akty planistyczne, ostatni 2026-09-02.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.