Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Gubin

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 17. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat krośnieński stan na

Sprawdź działkę — miasto Gubin

Granice: Miasto Gubin
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Gubin. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat krośnieński 87 zł/m²
woj. lubuskie 107 zł/m²
Polska 143 zł/m²
12 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat krośnieński — mediana 87 zł/m²; woj. lubuskie — mediana 107 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 12 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-06)

Uchwała nr XXIX.210.2026 Rady Miejskiej w Gubinie z dnia 6 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta Gubina

W mieście Gubin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 17.
Plany miejscowe
17 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
18,1 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat krośnieński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Gubin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krośnieński) to 87 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 175 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
87 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
Typowy przedział cen od, powiat
55 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
Typowy przedział cen do, powiat
175 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
Transakcje, powiat
17 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)

Energia budynków

W mieście Gubin mediana EP ze świadectw energetycznych to 143 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 849 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
143 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
849 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W mieście Gubin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 63 sprawy budowlane, w tym 22 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
22 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
63 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
63 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Gubin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 14 projektów, w tym 6 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
14 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Gubin
Inwestycje
6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
3 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
2,9 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Gubin

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 10 projektów, w tym 1 w całości w mieście Gubin: 2,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 3 projekty, w tym 3 w całości w mieście Gubin: 406 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Gubin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 736 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
735,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-3,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
169 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Gubin zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,6% powierzchni gminy, a 11,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Gubin W mieście Gubin zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,6% powierzchni gminy, a 11,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
17,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
11,8 % 2 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
17 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Gubin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 50,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 130 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
50,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 53,8%
Zdających
130 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
57,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
42,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
61,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 57,4% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Gubin Język polski: wynik 57,4% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 42,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Gubin Matematyka: wynik 42,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 61,4% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Gubin Język angielski: wynik 61,4% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Gubin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 995 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (955 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 849 tys. zł przy dochodach 129,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
995 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 955 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
25,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29,4%
Podatek od środków transportowych
36 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
129,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
130 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-849 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Gubin najlepsza pozycja to 1061. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (18,1 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 664 z 2 451 gmin w kraju · 52. z 79 gmin w województwie · 4. z 7 gmin w powiecie — −3,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 150 z 2 479 gmin w kraju · 34. z 82 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 061 z 2 301 gmin w kraju · 15. z 81 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 18,1 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Gubin w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-06.
Akty planistyczne
7 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Gubin ma plan ogólny?
W mieście Gubin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 17.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Gubin?
W mieście Gubin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krośnieński) to 87 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 175 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Gubin?
W mieście Gubin w roku 2025 oddano do użytku 2,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Gubin?
W mieście Gubin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 63 sprawy budowlane, w tym 22 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Gubin?
W mieście Gubin mediana EP ze świadectw energetycznych to 143 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 849 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Gubin?
W mieście Gubin w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-06.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.