Gmina Gubin
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat krośnieński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-26)
W gminie Gubin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat krośnieński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Gubin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krośnieński) to 87 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 175 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 87 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 55 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 175 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
- Transakcje, powiat
- 17 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
Energia budynków
W gminie Gubin mediana EP ze świadectw energetycznych to 143 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 849 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.- Mediana EP
- 143 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 849 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Gubin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 51 spraw budowlanych, w tym 40 spraw o dom jednorodzinny — o 7,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 40 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 51 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 51 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Gubin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów, w tym 2 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.- Projekty unijne 2021–2027
- 8 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Gubin
- Inwestycje
- 2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 8 projektów
Ludność i gospodarka
W gminie Gubin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 19 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 18,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -4,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 3,2 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 105 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Gubin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 4,4% powierzchni gminy, a 66,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 4,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 66,3 % 254 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 383 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Gubin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 51 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 53,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 53,8%
- Zdających
- 51 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 63,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 43,9 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 61,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Gubin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 955 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 8,6 mln zł przy dochodach 60,1 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 955 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 955 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 28,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29,4%
- Podatek od środków transportowych
- 30 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 60,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 51,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 8,6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 9,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Gubin najlepsza pozycja to 722. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 800 z 2 451 gmin w kraju · 62. z 79 gmin w województwie · 6. z 7 gmin w powiecie — −4,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 722 z 2 479 gmin w kraju · 21. z 82 gmin w województwie · 1. z 7 gmin w powiecie — 3,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W gminie Gubin w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-26.- Akty planistyczne
- 1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Gubin ma plan ogólny?
- W gminie Gubin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Gubin?
- W gminie Gubin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krośnieński) to 87 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 175 zł/m² (17 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Gubin?
- W gminie Gubin w roku 2025 oddano do użytku 3,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Gubin?
- W gminie Gubin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 51 spraw budowlanych, w tym 40 spraw o dom jednorodzinny — o 7,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Gubin?
- W gminie Gubin mediana EP ze świadectw energetycznych to 143 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 849 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Gubin?
- W gminie Gubin w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-26.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.